Vlaštovičník

VLAŠTOVIČNÍK- Bylinka budoucnosti.  vlaštovičník

Vlaštovičník je léčivá bylinka, těšící se oblibě bylinářů od nepaměti. Bylináři a bylinářky vlaštovičník začali nazývat různými lidovými názvy.

Vlaštovičník je dar nebeský, krvovník, celdín či hadí mlíč. Rodovým jménem je chellidonium, což znamená vlaštovčí bylina. Dřívější generace bylinkářů věřily, že vlaštovičník pomáhá zlepšovat zrak mladým vlaštovkám.

 

Pro vlaštovičník je typické, že pouští krásnou  oranžovo-mléčnou šťávu používanou k potírání pokožky nad bradavicemi. Při aplikaci je nutné dávat pozor, aby nedošlo k poškození okolní zdravé pokožky. Tradiční bylinkáři ve všech kulturách používají vlaštovičník ještě i dalším způsobem. Jak, to si musíte najít v Herbáři.

 

Vlaštovičník podle ing. J. Janči

Traduje se, že bylinář a psychotronik Ing. Jiří Janča říkával, že bez vlaštovičníku vůbec nevychází ven, protože mu pomůže při všem, co by ho mohlo na cestě potkat…

Bylinka vlaštovičník je tak ctěná, že se dostala do lidových pověstí. „Chcete-li se vyhnout vězení a rozdávat radost, mějte u sebe vlaštovičník.“

 

Vlaštovičník v ruském bylinářstvíVlaštovičník

Ruští bylináři nazývají vlaštovičník „čistotěl“.  Tento název má původ v ruské lidové pověsti o kněžně Nataše. Manžela jí zabil švagr, který ji chtěl za ženu. Oba byli postiženi ošklivou a na pohled odpornou kožní chorobou.

Kníže skočil do řeky a utopil se. Nataša s ošklivou pokožkou žila v lese s divokými zvířaty. Bůh se nad ní slitoval a ukázal jí způsob, jak se nepříjemných projevů zbavit. Při procházce se v lese dotkla bylinky vlaštovičníku a stal se zázrak. Pokožka se vyčistila.

 

Informace o vlaštovičníku v Herbářích

Nejvíce informací o účincích léčivé rostliny vlaštovičník naleznete v Herbáři č. 5 str. 80-83 od Ing.J.Janči a J.A.Zentricha, který o nejnovějších účincích vlaštovičníku píše ještě i v knize Speciální metody fytoterapie str. 117-121.

 

Jak se používá vlaštovičník

 

 

Vlaštovičníkovým oranžovým mlékem či vlaštovičníkovou tinkturou poťapkejte opatrně pokožku  při kožních nepěknostech a svrbění kůže, při různých fujtajblech na pokožce, zvl. pokud vypadají jako útvary které mají na nose čarodějnice z pohádek

  

Tibetská tinktura Vlaštovičník

V případě, že si půjdete na svoji mez natrhat vlaštovičník, dávejte pozor na potřísnění zdravé pokožky. Hned umýt! Bylina se používá čerstvá, sušený vlaštovičník má daleko méně účinných látek. Pokud máte kožní nepěknosti, máte zanesený organismus, který je třeba detoxikovat.

 

Pro ostatní, kteří se nechtějí pachtit s výrobou vlastní tinktury, máme Vlaštovičníkovou tinkturu již připravenou. Použít můžete na cokoliv, jak je ctěná libost. Informace z herbářů máte k dispozici na internetu nebo v tištěné podobě. O účincích tak, jak je znají staří bylináři, se nesmíme zmiňovat, protože je neznají v EU...