Minerály pro zdraví

Minerály jsou prvky nezbytné pro fungování organismů. Naše tělo je v zjednodušené formě hromádka popela, ze které se vypařil kyslík, dusík, uhlík, vodík a zbylo jen asi 22 druhů minerálů o váze 2,5 kg.

 

Minerální látkyAlkalinka

 

Minerální prvky se vyskytují v kosmu od okamžiku vzniku Země, což nás tedy nejvíce zajímá. Veledůležitým prvkem je třeba křemík, bez kterého by mj. nefungovaly počítače, natož my. Vědci neustále hledají ve vesmíru vodu, protože se domnívají, že bez ní není možný život. Co je voda? Prvky kyslík a vodík, H2O…

 

V přírodě jsou hlavní tzv.“zásadotvorné“ minerální látky a „kyselinotvorné“ minerální látky. Pro správné fungování organismu musí mezi nimi panovat určitá shoda. Nesmí jeden výrazně převažovat nad jiným, samozřejmě záleží na jejich poměrech, ne faktickým množstvím. Vhodným zdrojem dobře vstřebatelným minerálů jsou bylinky.

 

Některé látky patří do skupiny „stopové prvky“, což znamená, že jich je opravdu minimální, leč pro život nezbytně nutné, množství potřeba. Minerály si na rozdíl od některých vitamínů neumí naše tělo vyrobit. Takže je nezbytné s nimi dobře hospodařit a vědět, jak dochází k jejich ztrátám a čím je doplníme.

 

Zásadotvorné minerály

 

Mezi zásadotvorné prvky patří: Vápník, hořčík, sodík, draslík, vodík, kyslík a ze stopových prvků např. měď a křemík.

 

Kyselinotvorné minerální látky

 

Mezi kyselinotvorné minerály patří: uhlík, chlór, dusík, fosfor, síra a stopové prvky: chróm, železo, fluor a další.Zásadite minerální směsi Bylináře Karla

 

Zdroj minerálních látek

 

Hlavním zdrojem minerálů je strava. Měla by být pestrá a vyrovnaná, přizpůsobená ročnímu období, zdravotnímu stavu, věku a stylu života. Pro správné fungování našeho organismu je nutné, abychom převážně stravou přijímali vyrovnané množství minerálů.

 

Draslík

 

Draslík-rovnováha tělních tekutin, regulace nervové a svalové dráždivosti, tvorba glykogenu z glukózy a další chemické reakce, léčba akné, alergie, alkoholismu a srdečních vad, hojí spáleniny. Nadbytek způsobí poruchy srdce a ledvin (až infarkt).

Draslík – nedostatek způsobuje- arytmie, dušnost, špatné trávení a vstřebávání živin, sterilita, akné, nachlazení, nespavost, suchá kůže. Vznikne při průjmu, zvracení, nemocech ledvin. Nedostatek draslíku může být způsoben nedostatkem hořčíku, zinku a železa.

Draslík zdroj:Banány, pomeranče, brambory, houby, datle, chaluhy, řasy, brokolice, čerstvý hrášek, kapusta, jablka, hrozny, meruňky, jogurty, losos, kuřata, vejce, sýry, mléko, játra a ledvinky.

 

Hořčík

 

Hořčík posiluje svaly a nervy, aktivuje enzymy, nezbytný pro vývoj zubů a kostí, ovlivňuje činnost jater a žláz, stimuluje vylučování, zvládá stres a adaptaci na Jablečný_kompotchlad, upravuje srdeční rytmus, rozpouští ledvinové kameny a tlumí následky otravy olovem.

Nedostatek hořčíku-průjem, únava, nedostatek vápníku, srdeční arytmie, měkké kosti, špatné trávení, žaludeční neuróza, poruchy spánku, podrážděnost, křeče, ledvinové kameny, špatná pleť, tvorba krevních sraženin.

Zvýšená potřeba hořčíku je při užívání alkoholu, diuretik, stresu, průjmu, zinek a fluór zvyšují potřebu hořčíku.

Nadbytek hořčíku: zvracení, velmi nízký tlak, ochablost svalstva, obtížné dýchání a nepravidelný tep.

Zdroj hořčíku:ovoce, tmavě zelená zelenina, řasy, chaluhy, ořechy, semena, brambory, ananas, med, mandle, avokádo, banány, jablka, fazole, klíčky…

 

Vápník

 

Vápník je nejhojnější minerál v těle. Nezbytný pro kosti, chrupavky, šlachy, pojivové tkáně. Aktivita enzymů, srážení krve, buněčný nosič.

Využití vápníku snižuje: káva, čaj, bublinkové nápoje, cukr, alkohol, diuretika. K řádnému využití jsou nezbytné hormony štítné žlázy a příštítných tělísek a alkalizace.

Nedostatek vápníku-osteoporóza, skolióza, artritida, deprese, podrážděnost, svalové křeče, bušení srdce, nespavost, zubní kaz, nemoci dásní, nervozita, křeče nohou a zad, křehké kosti a zuby, oslabení pojivových tkání vč. Křečových a metličkových žil, hemoroidy, mravenčení,

Špatné využívání vápníku způsobuje usazování kaménku v ledvinách, patní ostruhy, zmatenost apod.

Zdroj vápníku -ovoce, tmavě zelená zelenina, mrkev, brokolice, chaluhy, sezam, slunečnicová semínka, mandle, mák, ořechy, neloupaná rýže…

 

Sodík

 

Sodík je nezbytný pro rovnováhu elektrolytů v těle, ovlivňuje zužitkování vody a živin, metabolismus sacharidů a bílkovin, glukózy, nervové impulsy, vylaďuje srdeční rytmus, svalové kontrakce. Projeví se ochablostí, vyčerpáním, artritidou, ztrátou paměti a koncentrace, nechutenstvím, zvracením, špatným trávením, bolestí nervů. Kritický nedostatek způsobí dehydrataci a smrt. Nedostatek může být způsoben hladovkou, zvracením, pocením, průjmem, diuretiky

Sodík-sůl, ovoce, zelenina, mrkev, celer, meloun, okurky, řepa, chaluhy, řasy, fazole.

Nadbytek sodíku: vyvolává vysoký tlak.

 

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že platí: „všeho moc škodí a dobrého pomálu“.

Když je něčeho moc, může to vyvolat nedostatek jiného prvku. Nadbytek jednoho minerálu může vyvolat nedostatek celé řady vitamínů, stopových prvků a minerálních látek.

 

Vápník, hořčík, sodík a draslík jsou zásadotvorné minerály, které se podílejí na rovnováze kyselých a zásaditých látek. V naší stravě by měl být poměr kyselinotvorný: zásadotvorným potravinám 20:80. Bohužel, vše, co nám chutná, je kyselinotvorné. Takže přijímáme stravou přesně opačný poměr potravin.  Navíc léky, stres, kouření, alkohol, strava, ze které se díky životnímu prostředí a vyčerpané půdě minerály ztrácejí, to všechno má podíl na překyselení organismu.

 

První pomoc při nedostatku zásadotvorných minerálů

 

První a následná pomoc při doplňování minerálů do organismu je Zásaditá směs MINERALY, která obsahuje vápník, hořčík, sodík a draslík ve vyrovnaném a doporučeném poměru. Zásaditá směs minerálů je sypká směs na přípravu ochuceného zásadotvorného nápoje určeného pro všechny věkové skupiny, zdravé i nemocné.

 

Pokud potřebujete doplnit navíc některé stopové prvky-zinek, jód, selen a chróm a vitamíny A, B, C, D, E a K, použijte Zásaditou směs Mineraly VITAL.