Účinky gemmoterapie

Účinky gemmoterapeutik, převzato z Velké knihy gemmoterapie od p.Andrienna.Velká kniha gemmoterapie

 

Aronie - Černá jeřabina-Arónia čierna –Aronia melanocarpa

 Temnoplodec černý je další z názvů. 

Reguluje činnost štítné žlázy, kardiostimulans, zlepšuje stav cévních stěn, posiluje, vylučuje z organismu nežádoucí soli.

 

Babyka – Javor babyka– Javor poľný – Acer campestre

Podpůrně při neurologické léčbě paréz a hemiparéz – různé ztráty hybnosti, trnutí, mravenčení, některé neuralgie; zlepšení stavu bylo zaznamenáno i u epilepsie a Parkinsonovy choroby.

 

Bez černý – Baza čierna  - Sambucus nigra

Příznivě ovlivňuje cévní stěny a tlumí bolesti při neuralgiích. Používá se též při různých kožních chorobách ekzémového typu. Výtečné metabolikum, vhodné zejména při vnitřní léčbě kožních chorob, antirevmatikum, podpůrný prostředek při léčbě systémových onemocnění, proti zesláblosti – zejména u starších osob. Přípravek vykazuje preventivní protinádorový účinek.

 

Bez hroznatý – Baza lesná – Sambucus racemosaobrázek aronie.

Lesní bez hroznatý

Působí imunomodulačně, podporuje činnost ledvin a jater; příznivý při sklerodermiích a lupus erytematodes  a dalších systémových chorobách. Vykazuje efekt podobný kortikosteroidům, avšak bez jejich nežádoucích účinků.

 

Borovice (sosna) lesní – Borovica sosna – Pinus silvestris

Regeneruje tvrdé tkáně, kosti a chrupavky. Revmatická artritida. Vhodná zejména pro léčení poruch ve stáří.

 

Borůvka černá – Brusnica čučoriedková – Vaccinium myrtillus

Dezinfikuje, zlepšuje vidění přímým ovlivnění sítnice a zrakového nervu, zlepšuje stav nemocných s diabetem II. typu. Zlepšuje stav cévních stěn.

 

Brusnice brusinka – Brusnica obyčajná - Rhodococcus vitis idaea

Antirevmatikum, močové desinficiens, snižuje hladinu kyseliny močové, posilující geriatrikum, velmi příznivě ovlivňuje rozvoj a léčbu gangrén, zejména tzv. diabetické nohy, brzdí, až zastavuje progresi plicní fibrózy. Lze využít při stářím podmíněném zapomínání a postmenopausálních problémech. Příznivě ovlivňuje střevní činnost.  

 

Bříza bílá  - Breza biela – Betula alba

Základní pročišťující prostředek, užívaný vždy na začátku  jakékoliv terapie. Může se používat i léčebně, kdy mohutně zlepšuje močení a příznivě ovlivňuje činnost jaterní (například stavy po žloutenkách) i činnost dýchacího ústrojí. Podpůrně při osteoporóse a nemocích slinivky břišní (zevní exkretorická činnost).

 

Bříza – jehnědy – jahnedy – Betula alba

Odstraňuje frigiditu žen a podporuje potenci mužů. Příznivě ovlivňuje činnost štítné žlázy.

 

 Buk lesní – Buk lesný – Fagus sylvaticaobrázek buk lesní.

Patří k razantnějším drenážním „čističům.“ Podporuje činnost ledvin a léčí otoky, jakož i postižení kloubů a svalů revmatického původu. Dlouhodobě preventivně by měl být užíván v malé dávce kolem 1/2 kapky/kg/den při opakované tvorbě kaménků v těle nebo různých kostních výrůstků.

 

Černý rybíz – Ríbezla čierna – Ribes nigrum

Při těžkých formách zánětů vytváří až „kortizonový efekt“ a je též dobrým antialergikem (v kombinaci s šípkem a kalinou); příznivě ovlivňuje činnost prostaty u starších pánů. Působí též dobře jako stimulátor v rekonvalescenci po operacích a těžších infekčních chorobách. S maliníkem a ostružiníkem se používá při léčbě vaječníkových cyst.

 

Dub letní – Dub letný – Quercus robur

Působí jako náhradní drenážní prostředek. Brání vzniku paradontózy, léčí vleklé průjmy a v kombinaci s výtažkem z březových jehněd působí proti mužské sexuální slabosti.

 

Fíkovník smokvoň – Figovník obyčajný – Ficus carica

Léčí infekce a nekrotizující projevy. Tlumí psychosomatické potíže a příznivě ovlivňuje různé mozkové poruchy. Ruší pocity úzkosti a rozrušení. Má mírný antidepresívní účinek. Protistresový a protidepresivní působení.

 

Habr obecný – Hrab obyčajný – Carpinus betulus

Působí především na horní cesty dýchací a zajišťuje hojení sliznic, stimuluje jaterní činnost a tlumí zvýšenou krvácivost, způsobenou sníženým počtem krevních destiček.

 

Hloh obecný – Hloh obyčajný – Crataegus laevigata

Léčí srdeční nedostatečnost, angínu pectoris, srdeční arytmie, včetně těch s případnými extrasystolami, hypertenzi, arteriosklerózu a některé druhy závratí. Prospívá v klimakteriu, kdy snižuje vnímavost nepříjemných subjektivních pocitů.

 

Jalovec obecný – Borievka obyčajná – Juniperus communis

Vynikající prostředek při léčení jaterních poruch všeho druhu. Zlepšuje všechny jaterní funkce. Příznivě ovlivňuje činnost ledvin. Zlepšuje stav revmatiků a prospívá diabetikům II. typu. Je vhodným podpůrným prostředkem při protinádorové léčbě a má protisklerotický účinek.

 

Jasan ztepilý – Jaseň štíhly – Fraxinus excelsior

Výrazně snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a tím léčí dnu, antivirotikum, antirevmatikum.

 

Javor klen – Javor horský – Acer pseudoplatanus

Žlučníková problematika. Pozitivně ovlivňuje trávení.

 

Jedle bělokorá – Jedľa biela – Abies alba

Pomáhá léčit nemoci kostí, především u mladistvých, ne zcela vyvinutých organismů. Bylinář Zentrich tomu říkal „vypráškované děti“, rychle vyrostlé s nedorostlými kostmi. Léčí též angínu a tracheobronchitidu  doporučujeme přípravek kombinovat s šípkem a břízou). Dětem do 15 let dávkujeme  ½-1 kapky/kg/den.

 

Jeřáb obecný – Jeřáb ptačí- Jarabina vtačia – Sorbus aucuparia

Reguluje činnost žilního systému a žilního oběhu (potlačuje překrvení a přetížení cévních stěn); působí příznivě při doléčování žilních zánětů; spolu s kaštanovníkem se uplatňuje při ošetřování žilních a mízních otoků nekardiálního původu.

 

Jilm obecný – Brest väzový – Ulmus laevis

Léčí kožní choroby, ochraňuje sliznice, zejména trávicího ústrojí. Je předurčen k léčbě choroby Crohnovy a ulcerózní kolitidy. Zlepšuje stavy slabosti při jarní únavě.

 

Jinan dvoulaločný – Ginkgo dvojlaločné – Ginkgo biloba

Droga mimořádně příznivě ovlivňuje cévy. Zlepšuje paměť, závrati, stavy po náhlé příhodě mozkové, tinnitus (pocit šumění v uchu), některé typy hluchoty, ischémii (nedokrevnost) končetin, parkinsonismus, některé typy epilepsie, cévní a psychogenně podmíněné bolesti hlavy. Gemmoterapie Jinan je účinnější než jiné lékové formy z jinanové drogy.

 

Jmelí bílé – Imeľo biele – Viscum album

Zlepšuje prokrvování mozku, podobně jako jinan, odbourává sklerotické změny na cévách, pomáhá při rozedmě a zbytnění srdečního svalu. Stimuluje činnost slinivky břišní a jejich enzymatických funkcí. Má protinádorový a protirevmatický účinek. S úspěchem se používá při odstraňování klimakterických „návalů“.

 

Jírovec maďal – Pagaštan konský – Aesculus hippocastanum

Zlepšuje plicní cirkulaci krve, působí proti otokům nejrůznějšího původu, zlepšuje kvalitu cévních stěn, čehož lze využít v léčbě bércového vředu, hemoroidů, křečových žil apod.  Zlepšuje též prokrvení (studených) končetin.

 

Kalina tušalaj – Kalina siripútková – Viburnum lantana

Antialergikum – vhodné při alergiích všeho druhu, zejména pak při senné rýmě, ekzémech nebo průduškovém astmatu (kombinujeme s černým rybízem a šípkem).

 

Kaštanovník pravý – Gaštan jedlý – Castanea sativa

Zlepšuje žilní a lymfatickou cirkulaci a je dobrým „čističem“ lymfatických uzlin. Podporuje jaterní činnost a likviduje následky autointoxikace organismu při váznoucích tělesných funkcích.

 

Kukuřice setá – Kukurica siata – Zea mays

Léčí cévní křeče, podporuje hojení srdeční tkáně po prodělaném infarktu myokardu. Pomocný prostředek při léčbě gangrény, zejména na končetinách. Pravidelné užívání vede k redukci tělesné hmotnosti.

 

Lípa obecná – Lipa obyčajná – Tilia vulgaris

Výborný zklidňující prostředek. Nejen uklidňuje, ale současně nervy jakoby vyživuje - člověk se stává odolnějším. Léčí též kinetózu (nevolnost v dopravním prostředku), tiší neuralgie a tlumí pocity svědění. Navozuje lepší spánek. Dostává do „nadhledu“. Výborná pro neklidné děti.

 

Líska obecná – Lieska obyčajna – Corylus avellana

Antisklerotikum, výborný pomocný prostředek pro léčbu rozedmy a bronchiektázií. Léčí močové cesty a příznivě ovlivňuje psychickou labilitu. Uplatňuje se v doléčování virového zánětu jater (žloutenky). Doporučujeme pro kuřáky.

 

Maliník obecný – Malina obyčajná – Rubus idaeus

Upravuje ovariální hormonální sekreci (ovlivňuje menstruační potíže), reguluje hormonální nerovnováhu žen, tlumí poševní záněty a používá se jako léčivo při ovariálních (vaječníkových) cystách.

 

Měsíček lékařský – Nechtík lekársky – Calendula officinalis

Má protinádorové účinky, zejména v gynekologické oblasti. Celkově působí jako ženský regulátor a harmonizér. Působí též protizánětlivě.

 

Modřín opadavý – Smrekovec opadavý – Larix decidua

Léčivo katarů horních cest dýchacích; podporuje činnost ledvin. Vykazuje protirevmatický účinek.  Nepodávat ve vyšších dávkách než 1 kapku/kg/den. 

 

Moruše – Morušovník bílý – Moruša biela – Morus alba

Zlepšuje látkovou výměnu, léčí plicní poruchy zánětlivého charakteru, zlepšuje stav nemocných s diabetem II. typu a je prospěšný i v dermatologii.

 

Olivovník evropský – Oliva európska – Olea europaea

Vynikající při snižování hladiny cholesterolu a dalších „negativně“ působících krevních tuků (LDL, TAG), cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak. Vynikající při stavech vyčerpání a difusní únavy bez zřejmé příčiny.

 

Olše lepkavá – Jelša lepkavá – Alnus glutinosa

Asi nejlepší prostředek proti revmatoidní artritidě. Příznivě ovlivňuje skryté vnitřní záněty, skrývající se pod večerní subfebrilní teploty (těsně nad 37oC). Zabraňuje tvorbě srůstů po operacích a při vnitřních zánětech. Příznivě ovlivňuje osteoporózu. Profylaxe a ochrana před infarktem myokardu při probíhající srdeční ischémii. Léčí hluboké vnitřní poškození tkání. Brání tvorbě nezhoubných novotvarů, používá se podpůrně při osteoporose.

 

Ořešák královský – Orech kráľovský – Juglans regia

Léčí chronické záněty, působí příznivě na léčbu systémových onemocnění typu sklerodermie nebo lupus erythematodes. Je plně indikován při léčbě tzv. superinfekcí, občas vznikajících při masívní antibiotické léčbě.[1]

 

Ostružiník křovitý – Ostružina černicová (černica) – Rubus fruticosus

Působí proti degeneraci systémů a tkání. Léčí fibromy v nejrůznějších lokalizacích, tlumí rozvoj sklerotických změn a napomáhá léčení revmatismu a dny.

 

Réva vinná – Vinič hroznoplodý – Vitis vinifera

Používá se při chronických zánětlivých stavech. Dobrých výsledků vykazuje při angínách. Podporuje tvorbu bílých krvinek a zklidňuje křečové žíly. Lze použít při artróze a revmatismu.

 

Rozmarýna lékařská – Rozmarín lekársky – Rosmarinus Obrázek-babyka.officinalis

Jde o polyvalentní lék, který je možno doporučit u všech nemocí, kdy hrozí dekompenzace – ať již oběhová, respirační, jaterní, ledvinová nebo střevní. Léčí žlučník. Detoxikuje játra. Protože lehce euforizuje, lze ji použít při mírnějších formách endogenních depresí. Do jejího indikačního okruhu patří i psychická únava a sexuální slabost. Snižuje hladinu kyseliny močové v krvi.

 

Sekvoj obrovská – sekvoja mamutia – Sequoia gigantea

Typický lék pro použití v geriatrii. Léčí artrózu, osteoporózu, hypertrofii prostaty (tzv. prostatismus starších mužů), některé typy fibromů. Dlouhověkost.

 

Svída červená (krvavá) – Svíb krvavý – Swida sanguinea

Její hlavní použití je tam, kde hrozí nekróza tkáně, např. u některých bércových vředů nebo u tzv. diabetické nohy. Tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Podáváme ji spíše ve vyšších dávkách, než je normálně u gemmoterapeutik obvyklé. Doporučujeme kuřákům.

 

Šerík obecný – Orgován obyčajný – Syringa vulagris

Zlepšuje obtíže při angině pectoris (ischemické chorobě srdeční).

 

Šípek – Šípková růže – Ruža šípová – Rosa canina

Tlumí záněty v oblasti dýchacích cest, zejména pak u dětí a mladistvých. Při astmatu. Pomocný lék při rozedmě a bronchiektáziích. Výborný při opakovaných zánětech vedlejších dutin nosních.

 

Tamaryšek gallský – Tamariška francúzska – Tamarix gallica

Léčivo je indikováno u chorob krvetvorné tkáně. Stimuluje tvorbu červených krvinek a krevních destiček – trombocytů.

 

Topol černý – Topoľ čierny – Populus nigra

Vhodný na doléčování po borrelióze, zejména v trojkombinaci: bříza – topol – vinná réva. Pomáhá i při toxoplasmóze, EB viróze a mononukleóze. Působí též při svalových křečích, pokud nejsou způsobeny nedostatkem hořčíku, a rovněž poruchách výživy pokožky. Při akutním zánětu žil se jeho užívání raději vyhneme. Podáváme asi 1 měsíc.

 

Třezalka tečkovaná – Ľúbovník bodkovaný . Hypericum perforatum

Příznivá při úzkostných stavech, vegetativních dystoniích a mírně depresivních náladách. Brání zánětům a pomáhá při bolestech nervového původu. Příznivá při doléčování následků postižení nervového systému (obrny, mrtvice). Upozornění: přípravek není vhodný pro světlocitlivé osoby; při užívání imunosupresiv (cyklosporin, kortikoidy apod.), léků „ředících“ krev a antikoncepčních pilulek je nutná porada s lékařem – může dojít ke snížení účinnosti těchto léčiv.

 

Vrba bílá – Vŕba biela – Salix albaobrázek jasan.

Vhodná při chřipce a jiných virózách, při revmatismu a dně, při neuralgií, při pásovém oparu. Snižuje dráždivost nervové soustavy.

 

Vřes obecný – Vres obyčajný – Calluna vulgaris

Má mírný protinádorový účinek a tlumí rozvoj metastáz, pozitivní při zánětech močových cest, celkově posiluje a zahání únavu a stavy vyčerpání. Snižuje hladinu kyseliny močové.

 

Žito seté – Raž siata – Secale cereale

Podporuje jaterní parenchym – je vhodné na doléčování žloutenky různého původu a regeneruje játra po mononukleóze. Pozoruhodné výsledky byly zaznamenány v léčbě psoriázy (lupénky).[1]  Sklerodermie a lupus erthematodes patří mezi tzv. autoimunní onemocnění, kdy logická úvaha přikazuje použít spíše imunosupresi, čili potlačování ímunitního systému, který vlastně bojuje sám proti sobě. Ořešák je však imunostimulátorem a imunitní systém naopak posiluje, přesto je při těchto nemocech účinný. Jde zřejmě o jeden z nepříliš objasněných medicínských paradoxů.