Zdraví máme ve střevech

Střeva jsou náš druhý mozek. V prenatálním věku se vyvíjejí současně s mozkem. Jako první z celého člověka hned po oplodnění vajíčka spermií vzniká mozek a Střevo-chemická továrna, Lidské tělo, Osvetastřeva. Taky vypadají stejně.

V břiše máme velice výkonnou chemickou továrnu, která zpracuje množství produktů. Věděli jste, že střevo je náš největší imunitní systém?

Jako žhavá novinka ve světě vědy se jeví výzkum bakterií v našem těle. O probiotických bakteriích se ví 100 let, ale o jejich množství se donedávna nevědělo nic.

Takže vědci nyní předpokládají, že bakterií, bez kterých bychom nemohli existovat, je na 35.000 druhů. Trávicí trakt velice citlivě reaguje na excesy ve stravě a psychické problémy.

 

Jak probíhá trávení?

K trávení potřebuje každý orgán jiné podmínky. Do žaludku se vejde cca 1-2 litry tekutin a rozkládají se v něm částečně bílkoviny, což zprostředkuje kyselina chlorovodíková. Další v řadě je zásadité prostředí dvanáctníku, měří cca 30 cm, což je 12 palců.

V dalším úseku dlouhém 3-7 metrů, v tenkém střevě, dochází ke štěpení a vstřebávání živin. Plocha, na které se toto děje, je velká jako tenisový kurt a tvoří ji množství záhybů, zvaných klky a mikroklky. Z tenkého střeva přechází natrávená potrava, které se říká natrávenina, do tlustého střeva.

Tlusté střevo je svalovitý útvar ve tvaru trubice, který spolu s tenkým střevem tvoří větší část zažívacího ústrojí. Tlusté střevo je o polovinu kratší než tenké. Zato má větší průměr. Sliznice střev se obnovuje za 3-6 dní. Z toho je zřejmé, že velice rychle lze problémy způsobit nebo také řešit úpravou stravy.

 

Význam tlustého střevaMozek

Tlusté střevo se nadře, má spoustu úkolů. Dokončuje trávicí proces, který zahrnuje absorbci ve vodě rozpustných živin a syntézu určitých vitamínů. Tračník je zodpovědný za odstranění nestrávených zbytků z našeho těla a rovněž nás chrání před infekcemi a chorobami. Imunitní systém se vytváří již v raném dětství a proto, jak bude imunita silná a kvalitní, je rozhodující, čím je dítě do 1 roku života krmeno.

Střeva kojence jsou postupně osídlována bakteriemi mléčného kvašení a tím získávají první ochranu proti přemnožení choroboplodných zárodků. Mimořádně důležité je kojení. Bílkoviny mateřského mléka jsou ideální pro první osídlení střev potřebnými bakteriemi. Pro kvalitu mléka je důležitá samozřejmě stravy matky. Střeva tedy rozhodují o tom, v jaké kondici budeme. Když budou naprosto funkční a sliznice bude v pořádku, budou se imunoglobuliny tvořit, tak jak mají a také dojde k optimálnímu vstřebávání výživných látek a vitamínů z potravy.

 

Narušení rovnováhy ve střevech

Jestliže bude rovnováha narušena, trávení a vstřebávání živin a vitamínů se zhorší a obranyschopnost organismu se prudce sníží. Patogenní bakterie a plísně se přemnoží, dojde k hnilobným procesům, které nastávají jak vlastními poruchami činnosti střev, tak i z důvodu vyměšování nežádoucích mikroorganizmů. Potom je organismus zanášen a otravován jedovatými látkami, které přes stěnu střev pronikají do organismu. Tělo navíc strádá tím, že trpí nedostatkem živin, ačkoliv mu je ve stravě dodáme.

 

Střevo si vyžaduje přítomnost vitamínu D3. Vitamin D dodáváme VITAL D. Pokud je narušená funkce střev, tak je omezená tvorba a vstřebávání vitaminu B. Vitamin B a C doplníme tobolkami VITAL B+C komplex.

 

Vzájemné souvislosti dle TČM

Bohužel lékař, který neléčí člověka jako celek, ale jako soubor náhradních dílů, tedy nezná základní pravidlo čínské medicíny, tak neposoudí různorodé příznaky stejného onemocnění.

 

Západního lékaře ve snu nenapadne ho, že by snad nesourodé choroby-ekzém, plísně, alergie, bolesti hlavy, deprese, únava a spousta dalších potíží mohly mít společný původ v zaneseném střevě.

 

Co ovlivňuje činnost střev

Na činnost střev má velký vliv strava, nedostatek vlákniny a tekutin během dne, užívání antibiotik a dalších léků. Negativně na činnost střev také působí stres, velké psychické vyčerpání, nedostatek pohybu i neschopnost vyjádřit svůj názor.

Tlusté střevo podle čínské medicíny tvoří prostor pro poznání, kdo jsme a co chceme, pomáhá rozlišovat co je správné a co pro nás není dobré. Proto při poruše funkce tlustého střeva nedokážeme jednoznačně rozlišovat a naše myšlení je chaotické. Při poruše může nastat zácpa nebo průjem.

 

Pokud nedochází pravidelně k uvolňování prostoru ve střevě, tak nevznikne nový prostor, a to následně vede k pocitům vyčerpanosti a ztuhlosti. Tlusté střevo je podle zásad čínské medicíny spojeno meridiánem s plícemi. Tím se dají vysvětlit pocity dušnosti a kašel při nefunkčnosti práce střev.

Zásadotvorné látky, které dnes chybí i ve vyvážené a pestré stravě, jak se s oblibou říká, do organismu doplní Zásaditá směs MINERALY či Zásaditá směs MINERALY VITAL s vitamíny, minerály a stopovými prvky.

 

Co vyčistí střevazelený jíl a zásaditá minerální směs

Detoxikace je odstranění toxických látek z těla. Střeva budou vděčná za mechanické očištění vnitřní výstelky.

Při mechanické očistě trávicího traktu se osvědčil Francouzský zelený jíl. Zelený jíl má vysokou schopnost pohlcovat toxické látky. Zelený jíl při průchodu trávicím ústrojím, které začíná v ústech a končí konečníkem, na sebe váže plyny, toxiny a mechanicky čistí sliznice. Říkáme mu „kartáček na střeva“, protože stejný je jeho účinek na zanesené střevo. Zelený jíl se namočí do vody, nechá se aktivovat a pak se voda i s jílovým „lógrem“ vypije.  

 

Zelený jíl doporučujeme používat jako prevenci v rodinách, kde se vyskytuje rakovina trávicího ústrojí, nebo ženám, které trpí na časté a opakované kvasinkové infekce gynekologického ústrojí a výtoky, při ekzémech, lupénce.

 

 Co vyživí střevní bakterie?

Činnost střev podpoří zkušenost našich babiček: sušené švestky, švestkový kompot, meruňky a fíky, šťáva z červené řepy nebo kysaného zelí.Vláknina pro střevní bakterie Dr.Slim

Vláknina glukomannan Dr.SLIM chutná střevním bakteriím, potřebným pro trávení. Spolu s psylliem nám poslouží jako zdroj rozpustné vlákniny.

 

Co pomůže při zácpě

Při zácpě a na zvětšení objemu a změkčení stolice se používají lněná nebo chia semínka, obojí jsou zdroj nerozpustné vlákniny. Semínka můžete nasypat do jogurtu, koktejlu nebo je zapít sklenkou vody. V naší rodině používáme semínka i do sekané, karbanátků a do nádivky. Semínka v trávicím traktu nabobtnají a zvětší objem. Slizovité látky v semenech obsažené změkčí stolici a ta může bez problémů odejít, což ocení lidé s hemoroidy a obtížným vyměšováním.

 

Při problémech v trávicím ústrojí je důležité dodržování pitného režimu. Bylinářské koště od bylináře Karla pomáhá s trávením a odkyseluje organismus. K detoxikaci můžete přidat Zentrichův bylinný čaj Detoxozen nebo čaj bylináře Grešíka Čistící s červenou řepou.