Čekanka obecná

Čekanka obecná se nazývá Cichorium intybus L. a je to hlavní léčivá bylinka v bylinném čaji Bylináře Karla, Bylinářské koště, který se používá na čištění aKoště odkyselení organismu.

 

Lidové názvy Čekanky

 

Čekanka je známa generaci babiček jako cikorka, cichorie, cigorka, čaganka, čakanka, čekánek, hanička, koření sv.Petra, německá káva, podpažník. Kdysi opravdu nahrazovala kávu, která byla v dobách války a po válce velmi drahá a nedostatková záležitost pro vyvolené. Ostatní vzali zavděk čekankou.

 

Kde roste čekanka

 

Čekanka roste na vápenatých půdách, na mezích, pastvinách, loukách a má ráda sluníčko. Podle Paracelsovy nauky o signaturách podle místa výskytu obsahuje spoustu vápníku. Žlutý kořen ukazuje na to, že se podle zásad čínské medicíny používá na vše, co se týká jaterní a žlučníkové činnosti, žaludku a sleziny, trávení.

Čekanka má krásné modré květy, které otevírá brzo ráno, v poledne se květy zavřou, i když svítí sluníčko. Každý den od července do září vykvetou nové květy. Listy čekanky se vždy nastaví do polohy sever-jih.Můžeme je použít v přírodě jako kompas, nikdy se neztratíme.

Čekanka má podle pověsti název od toho, že dívka čekala na milého a barvu květů má podle barvy jejích modrých očí, které si vyplakala, když se nevrátil.Čekaanka

 

Na co se používá čekanka

 

Bylinka je známá dřívějším generacím bylinářů. Čekanku používali v Římě jako zeleninu a Dioskoridés ji doporučoval na bolavé oči. Čekanka patří mezi hořké bylinky, obsahující hořčiny. Jehova nařídil Izraelitům jíst čekanku spolu s jehněčím masem na přesnice-židovské velikonoce.

 

Lidové pověry kolem čekanky

  • Noste při sobě čekanku, z vaší cesty možná zmizí starosti
  • Když se potřete šťávou z čekanky, prokáže vám možná vlivná osoba laskavost.
  • Čekanka podporuje skromnost a pomůže zapomenout na nešťastnou lásku.
  • Čekanka možná pomůže, jestliže se chcete stát se neviditelnými
  • Čekanka možná otevře všechny zámky, má to jeden háček, musí být utržená v pravé poledne, v den letního slunovratu, v tichosti a zlatým nožem.

 

Léčivé účinky čekanky

 

Sušená čekanka se používá, jestliže jsou problémy s játry, žlučníkem a ledvinovými a močovými kameny. List čekanky je hlavní bylinkou v bylinném čaji Bylinářské koště.  Obsahuje vápník, měď a železo. Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků, které mají zásadité účinky na organismus. Bylinářské koště odkyseluje a čistí organismus. Listy čekanky se mohou použít k léčbě žloutenky i nemocí sleziny a jater, pročišťují trávicí ústrojí, močové cesty. Čekanka se osvědčila i při léčbě kožních onemocnění, což můžou být různé nežidy a ekzémů.

V čekance jsou hořčiny, které podporují látkovou výměnu, tvorbu žluči, posilují činnost jater a tím usnadňují trávení. Čekanka má protizánětlivé účinky, působí žlučopudně, močopudně, vypuzuje ledvinové a močové kaménky. Čekanka se kvůli svým detoxikačním účinkům používá na detoxikaci krve a celkové zklidnění nervové soustavy. Čekanka obsahuje dále inulin, cholin, třísloviny a velké množství minerálních látek.

Bylinářské koště s čekankou si můžete objednat  v e-shopu Zentrichovy apatyky.