Herbář léčivých bylin

Herbář neboli bylinář, to jzdroj informací o léčivých bylinkách. Bylinkám se říkalo dříve herbičky, proto se kniha o bylinkách nazývá herbář.

HERBÁŘ ZENTRICHOVY APATYKY

 

BYLINKY V HISTORII LIDSTVA 

Bylinky používali naši předci tisíce let. V každé skupině lidí byla babka kořenářka, bylinkář, šaman, náčelník, prostě někdo, kdo získal informace o léčivých účincích bylinek většinou od svého předka. Bylinkáři získali velice cenné zkušenosti s užíváním bylinek, se zpracováním bylinek a jejich pěstováním a sběrem. Z těchto zkušeností vychází bylinářství i dnes. Používání bylinek je navíc obohaceno o nové výzkumy odborníků. Bohužel díky směrnici EU nesmíme u výrobků, i bylinek, uveřejňovat tyto zkušenosti a výzkumy. Je tedy třeba hledat a číst jiné zdroje...

 

POUŽÍVÁNÍ BYLINEK

Bylinky používáme ve formě bylinných čajů buď jednodruhových, nebo bylinné směsi. Oblíbené jsou pro jejich jednoduché použití. Bylinné tinktury z pupenů rostlin a stromů, gemmoterapie, tj.jedna z metod fytoterapie. Když na tinkturu gemmoterapie nasadíme rozprašovač, tak je použitelná v každé situaci.

 

ZPRACOVÁNÍ BYLINEK

Bylinky se zapracovávají do sádla, oleje a dalších nosičů, vzniká tak přírodní bylinná kosmetika. Existují bylinky ve formě sirupů, bylinky se přidávají do medu, oleje, octa, vína, bylinky jsou v alkoholu, bylinkami kořeníme jídlo, v bylinkách se koupeme a bylinky používáme na obklady.

 

Bylinky jsou důležitou součástí našeho života.

V Herbáři tedy najdete informace o bylinkách tak, jak jsou zachovány v paměti bylinářů a v moudrých bylinkových knihách. Informace se mohou lišit od údajů k bylinkám v e-shopu, protože Evropská komise rozhodla, že některé bylinky působí úplně jinak, než jak uvádějí Herbáře...

Na Herbáři průběžně pracujeme a přidáváme další léčivé rostliny, aby vědění o jejich účincích nezaniklo.