Kurkuma

Kurkuma dlouhá - léčivé kořeníKurkuma dlouhá

Koření KURKUMA dříve bývalo drahocenným zbožím, které bohatší vrstvy platily zlatem. Dlouhou dobu byly různé druhy koření pro běžného Evropana naprosto neznámé a z finančních důvodů nedostupné. Vzácná koření se do Evropy dostaly díky cestovatelům.  Velké zásluhy má mořeplavec a objevitel Vasco da Gama i neméně známý Kryštof Kolumbus a Marco Polo.

Každý nový druh dovezeného a neznámého koření vyvolal úplnou horečku. Většina koření se dovážela z Číny, Indie a Orientu. Jedním z těchto vzácných koření je kurkuma. Sušená kurkuma je najemno rozemletý prášek zářivě žlutooranžové barvy. Léčivé účinky kurkumy výrazně zesiluje pepř.

Kurkuma je posvátné koření

Kurkuma a pepř

Kurkuma dlouhá, Curcuma longa, je ze stejné čeledi jako zázvor. Roste hlavně v Indii a Indonésii. Tam je místními obyvateli považována za posvátné koření. Průměrný Ind prý zkonzumuje denně až 2 g kurkumy.

V Evropě jsou zatím léčivé účinky kurkumy nedoceněny.  Tam, kde se kurkuma považuje snad až jako národní koření, žije nejmenší počet  lidí s rakovinou a Alzheimerovou chorobou

Nelekněte se, Kurkuma je koření, které bývá značeno E 100, z toho je vidět, všechna „Éčka“ nejsou jedovatá.

Používání kurkumy má dlouhou historii

V dobách, kdy lékařská pojednání byla ještě psána klínovým písmem na kamenných destičkách, tedy dávno před naším letopočtem, byla Kurkuma už lékaři používána a vysoce ceněna. Indická medicína, ájurvéda, využívala kurkumu, pokud bylo třeba čistit tělo. Své místo měla při horečce, trávicích potížích, zánětech, artritidách, při žloutence a jaterních potížích. Také čínská medicína používá kurkumu při jaterních potížích, překrvení a krvácení.

Původ názvu Kurkuma

Kurkuma pochází pravděpodobně z arabského kourkoum, což znamená šafrán. Cestovatel a dobrodruh Marco Polo se o kurkumě zmiňuje v cestopise už v roce 1280. Kurkumu popsala takto: vypadá jako šafrán, voní jako šafrán, má stejnou barvu jako šafrán, ale přesto to není šafrán.

Dříve byla kurkuma nazývána také terra merita. To znamená „zasloužená země“.

Kurkuma je významnou součástí směsi koření nazvaného curry. Kromě kurkumy je v curry ještě koriandr, kmín, kardamon, řecké seno a různé druhy pepře.

Léčivé účinky kurkumy

Kurkumin  je ta složka, která má protirakovinné účinky. A nejen ty.  Kurkumin umí snižovat hladinu cholesterolu a působit protisrážlivě dokonce víc, než známý E vitamín. Kurkumin působí v prevenci i při již rozvinuté rakovině různého druhu. Zejména rakovině jater, žaludku, kůže a tlustého střeva. Některé studie uvádějí, že kurkumin z kurkumy dovede připravit nádor o zásobování živinami a vyhladovět ho. K vyššímu využití potenciálu kurkuminu je ale potřeba ještě další“obyčejné“ koření. Pepř. Jediná molekula pepře, piperin, zlepšuje využití kurkuminu až 1 000 krát. Tak funguje synergicky příroda. 

Kurkuma smíchaná se solí a případně se zázvorem se přikládá na opuchlá místa. Kurkumin má také protiotokové a protizánětlivé účinky.

Díky tomu, že cestovatelé přivezli kurkumu do Evropy, můžeme její léčivé účinky využít i my. Dokonce Evropská unie se uvolila a vydala seznam povolených zdravotních tvrzení pro kurkumu.

 

Povolená zdravotní tvrzení EK pro Kurkumu:Kurkuma

Normální trávení

Normální činnost jater

Normální činnost kardiovaskulárního systému-krevní oběh

Imunitní systém

Antioxidant

Normální stav kloubů a kostí

Normální činnost nervové soustavy

Normální funkce dýchacího systému

Normální stav pokožky

Působí protizánětlivě

Duševní rovnováha

Kontrola zánětlivých reakcí

 

Další využití kurkumy v kuchyni

Kurkumu přidávejte do polévky, omáčky, do těsta pro dodání krásné barvy, kurkuma je téměř bez chuti, takže se chuť těsta nezmění. Dále ji přidejte do kapání Zasadite_smesi_s kurkuminemdo polévky, do domácích nudlí, obarvíte krásně těsto na palačinky. Kurkuma je vhodná i při přípravě dresinků a můžete ji přidejte do zálivky na salát. A ještě jedna vychytávka, kurkumou můžete obarvit velikonoční vajíčka a látku.

Z knihy Zelená lékárna- James A. Duke cituju podle abecedy,  na co se kurkuma používá: amenroea, artritidu, artróza, bolesti, bolesti hlavy a migrény, dna, mozkové příhody, mozoly na nohou, onemocnění jater, otoky, peptický vřed, plísňová onemocnění nohou, střevní paraziti, svrab, syndrom karpálního tunelu, šedý zákal, vši, záněty šlach a kloubních váčků, žlučové a ledvinové kameny.

Kde najdete kurkumu 

Kurkumin je použitý pro své významné účinky a barvu v Zásadité směsi MINERALY a Zásadité směsi MINERALY LINIE a Zásadité směsi MINERALY VITAL. Tyto zásadité směsi  používáme při překyselení organismu.

Zásaditá směs Mineraly dodává minerální látky a používá se na odkyselení organismu. Zásaditá směs MINERALY by se dala před použitím dochutit i tím výše zmiňovaným pepřem. Tuto ostřejší variantu Zásadité směsi bych zvolila v případě, že se používající jedinec a fanouš Zásadité směsi chystá na výpravu za koštováním alkoholu, případně se z takové výpravy už vrátil, a teď hledá, čím  napravit kocovinu, bolest hlavy a nechutenství.

Zásaditá směs Mineraly Vital s vitaminy a stopovými prvky na odkyselení organismu a dodání nezbytných vitaminů a minerálů a stopových prvků.

Zásaditá směs Mineraly Linie s vitaminy a vlákninou na odkyselení a hubnutí.

Kurkumin, kurkuma, piperin a pepř jsou v doplňku stravy v tobolkách Kurkumin a Piperin., 120 tobolek.

Kurkuma koření 50 g.