Meduňka lékařská

Melissa officinalis)meduňka

je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých.

 

Původ meduňky lékařské

 

Meduňka lékařská–melissa pochází z řeckého slova „včela“. V Řecku byla meduňka, které se také lidově říká dubrovník, marulka, materník, marule, medlinka, medun, medunice, rojovník, včelník, thé matkové, doubravnice, včelavka, známá a používána k léčbě již před 2000 lety. V Jižní Evropě, kde se hojně meduňka používá a je velice oblíbená, ji nazývají „potěšení srdce“ a „elixír života“. Meduňka voní jako med.

 

Meduňka na paměť

Tradice říká, že pravidelné pití meduňkového čaje prodlouží život. Studentům bývala meduňka doporučována k pročištění mysli, pro bystřejší chápání a zlepšení paměti. Dokonce jakýsi Culpeper prohlásil, že meduňka „uvolňuje zanesená místa v mozku“.

 

Meduňka v ruském léčitelství

Meduňka je v ruském léčitelství používána na snížení krevního tlaku a tepové frekvence. Meduňku používají léčitelé a bylináři, pokud je potřeba ulevit při žlučníkových a ledvinových kolikách. Meduňka se v prevenci používá jako bylinka, která pomáhá proti astmatu. Meduňka je používána k uvolnění napětí a zlepšení trávení způsobené strachem a depresí. Obdobné účinky na uvolnění psychiky má i meduňkový aroma olej.

Mezi veřejností, která se nezabývá podrobně léčivými účinky léčivých bylin, je málo známá skutečnost, že meduňka má protivirové účinky. Tyto účinky dokonce moderní věda již prokázala. Meduňku je možné používat také na opary na rtech i genitáliích, ale aby byla léčba účinná, musí se s užíváním meduňky začít hned při prvních projevech. Meduňku můžete použít na obklady nebo ve formě meduňkové masti.

 

Meduňka v bylinných čajích Bylináře KarlaBylinářské koště

Meduňka v kombinaci s další osvědčenou bylinkou, kozlíkem lékařským, má silné uklidňující účinky. Této vlastnosti meduňky se využívá při problémech s nespavostí. Uklidňujícího účinku meduňky jsme u nás v Zentrichově apatyce využili spolu s dalšími bylinkami v bylinném čaji Sváteční čas, což je čaj pro navození příjemné atmosféry a pro dobrou pohodu.

Meduňka je vhodná bylinka na ženské problémy typu bolestivá nebo pomalá menstruace, meduňka uvolňuje hladké svalstvo a osvědčuje se i při chudokrevnosti. Meduňka je součástí bylinného čaje Bylinářské koště, jehož bylinky se používají s úspěchem mimo jiné při překyselení organismu na jeho odkyselení. S překyselením souvisí kyselina močová a dna.

Bylinářském koštěti kromě jiného využíváme dalšího z účinků meduňky -působí velice dobře při dně, zvláště v kloubech chodidel a palců u nohou. . Meduňka pomáhá při detoxikaci a potížích s trávením.

Mágové meduňku používali k pochopení emocí, a aby porozuměli příčinám jejich vzplanutí. Meduňka se používá také v kuchyni k dochucení pokrmů, využívá se tak její citronové chuti a vůně a účinků na podporu trávení.

 

"Oficiální" účinky meduňky lékařské

 

Předkládám výčet účinků na organismus tak, jak to zatím povolila používat Evropská komise, která posuzuje, jak bylinky působí.

 

Meduňka lékařská působí na:

Normální funkce dýchacího systému, Kognitivní a duševní zdraví, Pozitivní nálada, relaxace, spánek, Hormonální rovnováha, Normální trávení, Normální činnost oběhové soustavy, Antioxidant.

 

Meduňka se tedy podílí na detoxikaci mysli i těla, používá se v kuchyni, bylinářství i při „čarování“. Meduňka by měla být při ruce v každé domácnosti.

 

Bylinné čaje s meduňkou lékařskou, tj. Bylinářské koště a Sváteční čas, si můžete zakoupit v e-shopu Zentrichovy apatyky.