Měsíček lékařský

Měsíček lékařský – Calendula officinalisobrázek měsíček.


Měsíček je součástí bylinného čaje Bylináře Karla Bylinářské koště -čistící, odkyselující čaj.

 

Lidové názvy Měsíčku lékařského  

Měsíček je mezi bylináři a uživateli léčivých bylinek k zvlášť oblíbeným bylinkám. Lidově se mu také říká „Měsíčíček, krusíček, pompalík, pazourky,  nechtík, kalendule, nepravý šafrán, deštná bylina, bradavičné koření, pampalík, prstenčitá květina, ruský penicilín, slunovín, slunovrat, umrlčí karafiát, umrlčí květ a za nejvýstižnější název měsíčku považuju výraz sluníčko.

 

Odkud pochází Měsíček lékařský

Původní domov měsíčku je v teplých oblastech Evropy, používá se i v tibetské medicíně, čínské medicíně, ruské medicíně, hojně rozšířený je také v Egyptě i v Gemmoterapie měsíčekAmerice. Měsíček lékařský, jak už z jeho oficiálního názvu vyplývá, opravdu patří do kategorie léčivých bylin uznávaných dokonce i lékaři, kteří bývají k bylinkám skeptičtí.

 

Léčivé účinky Měsíčku lékařského

 

K léčebným účelům se sbírají hlavně oranžové květy, případně oranžové květy s mladými lístečky. Léčivé účinky má i žlutá varianta, ale žluté květy se používají méně než oranžové.  

 

Ruském herbáři –Tradiční ruské léčebné prostředky od  I.V.Zevina jsou uvedeny následující účinky Měsíčku lékařského:

antibakteriální, antiflogistikum, antiseptikum, sedativum, tonikum, hojivý, v tibetské medicíně, čínské medicíně se využívá fungicidní a zvláčňující účinek.

 

Ruští vědci zároveň podrobili důkladnému výzkumu i předpokládaný protirakovinový účinek bylinky měsíčku.Ženy v Rusku používají čaj z měsíčku k oddálení menstruace, pro zmírnění menstruačních bolestí a při jakýchsi „gynekologických podezřelostech“.  Měsíček lékařský

 

Měsíček z pohledu Paracelsovy nauky o signaturách

 

Paracelsova nauka o signaturách je pohled na bylinky a jejich léčivé účinky podle toho, jak vypadají, kde a kdy rostou, jakou mají barvu apod. Podle této metody se měsíčku lékařskému vzhledem k nádherné, typické a nezaměnitelné oranžové a žluté barvě přiřazují i léčivé účinky související s chorobami jater a rozpouštění žlučníkových kamenů. Měsíček se dále používá na zklidnění žaludečních křečí a poruchách trávení, zklidnění krevního tlaku.

Nás zaujaly tyto účinky, i přidali jsme tedy měsíček lékařský do bylinného čaje Bylinářské koště, které čistí, detoxikuje a odkyseluje organismus.

 

Použití Měsíčku lékařského

 • Měsíčkovým odvarem můžeme kloktat, jestliže nás bolí v krku a
 • Měsíček pomáhá zmírnit obtíže angínách
 • Při plísňových onemocněních je možné dělat sedací lázně nebo částečné lázně končetin.
 • Měsíčkový květ se používá pro jeho hojící účinky při postižení kůže, spáleniny, popáleniny, opařeniny, staví krvácení hlubokých ranBylinářské koště s měsíčkem
 • Měsíček se používá na léčení křečových žil, proleženin, vředů, pohmožděnin, kožní vyrážky
 • Měsíček mírní ekzém i akné.
 • Měsíček působí hojivě při problémech s hemeroidy, na popraskanou kůži a záněty.
 • Měsíček přidaný do čajových směsí nebo bylinný čaj z Měsíčku mírní bolesti a křeče v žaludku a trávicí obtíže při poruchách jater a žlučníku
 • Měsíček se používá jako tinktura, bylinný čaj, odvar, z bylinek, bylinná mast či gel, přidává se do koupelových solí atd.

 

Měsíček v lidových pověrách

 • Měsíček má prý podle lidových pověr přímo ochranitelské schopnosti.
 • Máte-li strach z krádeže, použijte měsíček. Měsíček prý odhalí zloděje.
 • Měsíčková kytička se zavěšuje nad dveřmi a ochraňuje tak přístup do domu.
 • Květy měsíčku, pokud je uložíte pod polštář, tak vám přinesou prorocké sny.
 • Květy měsíčku naopak uložené pod postelí chrání spící dívky.
 • Květy měsíčku nasypané do vany zajistí úctu a obdiv.

 

Měsíček v bylinném čaji Bylinářské koště

 

Měsíček je jednou z léčivých bylin v bylinném čaji Bylinářské koště. Bylinářské koště čistí, detoxikuje a odkyseluje, ale jak jste se právě seznámili s dalšími účinky této oranžové léčivé bylinky, dají se nejspíš očekávat od Bylinářského koštěte i další zajímavosti…?

 

Měsíček lékařský zpracovaný v čerstvém stavu se používá jako tinktura. Gemmoterapie Měsíček je tinktura zpracovaná z nejmladších částí léčivé bylinky.

 

V Zentrichově apatyce najdete kromě Bylinářského koštěte i další výrobky používané při detoxikaci a odkyselení organismu.