Pampeliška lékařská

Pampeliška jinak Smetánka lékařskápampeliška

 

Název pro tuto žlutou rostlinu vznikl nejspíš z arabštiny. Tam to znamená „hořká a léčivá“

V ČR se nejčastěji vyskytuje Pampeliška křídlatá, Pampeliška bezzubá, Pampeliška záhadná, Pampeliška upravená a Pampeliška mnohoúborná. Jedno jméno lepší než druhé. Pampelišku najdete v bylinném čaji Bylinářské koště.

Druh Taraxacum officinale , ale správně by mělo být Taraxacum sect. Ruderalia

 Pampeliška je v našich končinách považována za nepříjemný plevel. Tento plevel ale chyběl novým osadníkům, kteří opustili Evropu a odjeli za prací na Nový kontinent. Po žlutých zahradách plných pampelišek se jim v cizině stýskalo. Tak si tam časem pampelišku další generace prostě dovezly. Dnes je v Americe pampeliška stejně rozšířená, jako u nás.

V Americe lidé dokonce věří, že pampelišky jsou malinké víly.

 

Pampelišku považují zahradníci za obtížný plevel, pro bylinkáře je to nejslavnější a velice účinná a vážená léčivá bylinka.V Bylinářském koštěti je pampeliška

R.W.Emerson napsal o plevelu:“Plevel je rostlina, jejíž hodnoty nebyly dosud objeveny.“

 

Účinky pampelišky podle Paracelsa

 

Podle  Paracelsovy nauky o analogiích je pampeliška svým tvarem a barvou přímo předurčena pro léčbu v oblasti jater a žlučníku.

  • pampeliška pomáhá při léčbě žlučových kamenů, žloutence.
  • Šťavnatý stonek a kořen působí blahodárně na produkci moči.
  • Pampeliška je velice odolná, nenechá se jen tak lehce vyhubit, používá se tedy na zvýšení adaptace organismu na nepříznivé podmínky.
  • Nejvíce postiženým orgánem vlivem okolního znečištění jsou játra. Pampeliška játrům pomůže v detoxikaci.
  • Pampeliška je odolná škůdcům a nikdy jsem neviděla nemocnou pampelišku.
  • Možná jste si také všimli, že pampelišek na zahrádce je čím dál tím více. Asi je to znamení Matky přírody, čím si máme v znečištěném prostředí pomoci
  • Pampeliška je léčivá bylinka obsažená v bylinném čaji Bylinářské koště

 

Pampeliška v Bylinářském koštětiPampeliška je v bylinném čaji Bylinářské koště

 

Bylinářské koště obsahuje kromě jiných bylinek také pampelišku, která v Bylinářském koštěti vymetá nečistoty z jater a ledvin. Pampeliška je bylinka, která roste pouze ve zdravé půdě. Zdravá půda musí obsahovat vyrovnaný poměr vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku, tak jako zásaditá směs MINERALY.

 

Farmářské přísloví říká:“Tam, kde kvetou pampelišky, tam zahrada vzkvétá.“ Pampeliška je také „rosnička „ předpovídající vývoj počasí. Při plném svitu sluníčka září také žluté hlavičky pampelišky. Když se sluníčko schová, tak se květy uzavřou.

Pampeliška je bylinka, která se používá v léčbě bylinkami a je to součást stravy mnoha národů.

Pampeliška je využitelná od hlavy až k patě, od květů, stonku, listu až po kořen. Pampeliška slouží jako zdroj potravy včelám a až 85 ti druhům hmyzu. Pampelišku si oblíbil i medvěd grizzly

Pampeliška v kulinářství

Ve Francii se pampeliška přidává do salátů. Při přípravě pampeliškového salátu otrhejte listy zjara před rozkvětem květů, budou mít křehčí chuť. Stonky se sklízejí během kvetení a jejich šťávou můžete potřít bradavice. Kořeny sbírejte zjara, než se květy otevřou, budou pak sladší než kořeny podzimní.

 

Léčivé účinky pampelišky

 

Pampeliška se používá na všechny jaterní poruchy. V čínské medicíně má okruh játra a žlučník úzké spojení s hněvem a depresí. Pampeliška pomáhá při odplavování negativních emocí, používá se při obtížích se zrakem, který také souvisí s játry, a s cirkulací krve a energie čchi v těle. Pampeliška je, jak vidno, v Bylinářském koštěti velice důležitá, a má při úklidu těla zcela nezastupitelné místo.

Podívejte se do tabulky zdravotních obtíží, při kterých se používá pampeliška. Tabulka není moc čitelná, ale z její velikosti je patrno, že pampeliška má opravdu řadu pozitivních účinků na organismus.

Zdroj:Léčivá pampeliška, Brigitte Mars, Pragma 2008 str.43

Léčivé účinky pampelišky 

Léčivých účinků pampelišky můžete využít v bylinném čaji Bylinářské koště. Bylinářské koště čistí, detoxikuje, odkyseluje organismus, posiluje játra, ledviny, podílí se na správné funkci trávení a zpracování cukrů v těle. Bylinářské koště si můžete objednat v e-shopu Zentrichovy apatyky.