Řebříček obecný

Řebříček obecný, Achillea Millefoliumřebříček obecný

 

Taková „obyčejná“ bylinka rozšířená snad po celém světě. Řebříček je nenápadná vytrvalá rostlina s bílými až růžovými úbory květů, které rozkvétají na vrcholku lodyhy v době od června až do října.

Pověsti , věštby a magie o řebříčku

Řebříček obecný je známý a slavný. Jedna pověst udělala z obyčejného řebříčku světoznámou bylinku. Nejenom bylinku léčivou, ale i bylinku věšteckou a magickou.

Jedna stará řecká pověst praví, že Achilles se dozvěděl od moudrého Kentaura o zvláštní moci řebříčku a na základě toho si umíchal hojivou mast na rány, které utržil v trojské válce. Odtud prý pochází název Achillea Millefolium. Achillea od Achillese a Millefolium znamená tisícilistý podle množství drobných lístků.

V jiné části světa čínští mudrci použili řebříčková stébla k snad nejstarší věštbě. Tato věstba se nazývá I-ťing, Kniha proměn. Ve Velkém komentáři ke Knize proměn je přesně popsán poměrně zdlouhavý postup získávání odpovědi na otázku položenou Universu. K věštbě je třeba mít 50 suchých stébel řebříčku. Podle určitých a přesně stanovených pravidel lze zjistit odpověď na položenou otázku v hexagramu, který z hodů řebříčkových stébel vzejde. I-ťing se používá i v čínské medicíně. Čínská medicína pomocí i-ťingu, hexagramů Knihy proměn,  řeší problémy v akupunkturních drahách.

Druidové z lodyh řebříčku předpovídali počasí na určitá roční období.

Lidové názvy pro řebříček

Řebříček je husí jazýček, kočičí ocas, krkávník, myší ocásek, tisícilistník,zaječí chléb, ovčí žebro, žebříček. Vidíte, že skromná a nenáročná bylinka má tolik „zvířecích“ názvů...

V kmeni Utahů se řebříček nazývá jednoduše „lék na rány“.

Jedna pověst praví, že kdo si oplachuje umyté vlasy nálevem z řebříčku, tak tomu prý vlasy nevypadají.

Řebříček bývá podle pověstí také spojován s manželstvím. Manželům prý přináší štěstí, zajišťuje lásku a věrnost.

Achillea, řebříček obecný, patří mezi tzv. byliny sv. Jana. Jako ostatní svatojánské bylinky se sbírá v den slunovratu, tehdy má prý největší léčivé i magické účinky. Řebříček je zasvěcen Rohatému bohu a mužskému principu. Čaj a kadidlo z řebříčku usnadňuje věštění a zlepšuje jasnozřivost.

 

Léčivé účinky Řebříčku podle bylinářůEpam Očišťující tobolky

Řebříčkový nálev aplikovaný zevně na rány tyto rány čistí, desinfikuje a stahuje. Mast z řebříčku se používá na ekzémy, vyrážky, vředy, křečové žíly, na rozpraskanou kůži.

Řebříček užívaný vnitřně má stahující, desinfekční a protizánětlivé účinky. Čaj z řebříčku urychluje srážení krve, podporuje pocení a snižuje horečku, povzbuzuje činnost trávicího ústrojí. Používá se na produkci žaludečních šťáv, při křečích žaludku, nechutenství, vředových onemocnění žaludku, nechutenství, onemocnění dvanáctníku a podporuje činnost žlučníku. A to ještě nejsou zdaleka všechny účinky. Řebříček působí na cévní systém tak, že rozšiřuje cévy, posiluje a zpevňuje žilní stěny, snižuje tlak, čistí krev. Na pohlavní a hormonální systém působí tak, že snižuje bolestivost při menstruaci, mírní krvácení, upravuje cyklus, ulehčuje stavy při klimakteriu a ulevuje od potíží při zánětu močových cest.

Povolené zdravotní tvrzení pro řebříček

Evropská komise povolila zdravotně tvrdit:

Řebříček působí na normální funkci močových cest – ledviny, normální trávení, normální funkci dýchacího systému, normální činnost cévní soustavy, metabolismus tuků - cholesterol v krvi, kontrolu tělesné hmotnosti.

 

Řebříček je obsažený v Tibetských bylinných tobolkách očišťujících

Tibetské očišťující tobolky obsahují tyto bylinky: anýz, hřebíček, pelyněk, řebříček a ženšenKittlův_čaj

 

Řebčíček je součástí bylinného čaje Kittlův čaj.

Zdravotní upozornění:

Řebříček by neměly dlouhodobě užívat těhotné a kojící ženy.