Šišák bajkalský

Šišák bajkalský, Latinsky: Scutellaria baicalensis.Šišák bajkalský na játra a cholesterol

Šišák je nenápadná léčivá bylinka, která pochází z Dálného východu. Bylina Šišák bajkalský je velice oblíbená v tradiční čínské medicíně. Léčivých účinků se využívají v tibetské medicíně a taková tradiční ruská přírodní medicína si ji velmi považuje. Bylinka šišák se postupně rozšířila do celého světa. Šišák bajkalský je tedy považován za prastarou léčivou bylinu, která má mnoho léčivých účinků na náš organismus. Skutečnost, že je šišák bajkalský již mnoho staletí používán v léčbě bylinami, dokazuje zmínka v proslulém Shen Nongově Kánonu léčivých rostlin. Ten je datovaného do období dynastie Han (25–220 po Kr.).  

Čínská medicína zná šišák jako „huantesin“. V tradiční čínské medicíně je šišák bajkalský součástí tzv. san chuang zhe she ye – směsi “tří žlutých bylin”. Kombinuje se s Coptis chinensis a Phellodendron amurense. Pro svoje výrazné účinky se tato drobná nenápadná bylinka zařadila významné do skupiny zvané rostlinné adaptogeny, což jsou bylinky, které pomáhají s adaptací na stres.

 

Léčivé účinky šišáku bajkalského

Šišák ochraňuje játra, přisuzuje se jí dokonce větší účinek na játra než známějšímu Ostropestřci mariánskému, který je na ochranu jater v našich krajích tradičně používán. Šišák vykazuje silné účinky na imunitu. Poslední moderní výzkumy ukazují, že šišák má silnější účinky na posílení imunity než obecně známá echinacea. V literatuře se dokonce uvádí, že je šišák až 10x silnější.

Šišák bajkalský patří k rostlinám hluchavkovitým (Lamiaceae). Do tohoto rodu šišák (Scutellaria) řadíme více než 200 rostlinných druhů. Za oceánem mají šišák stranokvětý, který nazývají „ryze americká uklidňující rostlina“.

 

Co obsahuje šišák bajkalský

Kořen šišáku bajkalského – Scutellaria baicalensis Georgii se vyznačuje vysokým obsahem baicaleinu a jeho aglykonem baicaleinem. Šišák dále obsahuje steroly, kyselinu benzoovou a spoustu dalších látek.

 

Účinky Šišáku bajkalského podle Ruského herbáře

Tradiční ruské léčebné prostředky( Fontána): anthelmintikum, antihypertonikum, antiflogistikum, anodynum, antiparetikum, antispasmodikum, cholagogum, Gemmoterapie  Šišák bajkalský Nadějediuretikum, hemostatikum, purgativum, sedativum, tonikum.

 

Léčivé účinky šišáku na organismus

Šišák bajkalský se používá při potřebě regulovat krevní tlak. Velmi významný je účinek, kterým šišák ovlivňuje „zlý“ cholesterol. Šišák působí na psychiku, používá se jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti, šišák podporuje kvalitní a hluboký spánek. Šišák bajkalský se používá při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod. Tradiční čínská medicína oceňuje šišák bajkalský jako prostředek proti krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení a na ovlivnění vysokého krevního tlaku. Šišák léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu a hepatitidu. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.

V Japonsku vědci zjistili, že šišák zvyšuje „hodný“ HDL cholesterol a snižuje „zlý“cholesterol.

 

Jak připravit čaj ze šišáku

1 lžičku sušeného šišáku přelijeme ¼ litrem vařící vody, za 15-30 minut scedíme. V průběhu dne vypijeme 3-4 sálky. Začneme nejdříve menším množstvím čaje.

 

Výrobky ze šišáku bajkalského

Šišák bajkalský 1-2 tablety po jídle. Výrobce Rabštejnská apatyka, s.r.o. testuje každou šarži na obsah účinných látek v přípravku.

Šišák bajkalský- gemmoterapie, tinktura od firmy Naděje 

 

Osobní doporučení užívání šišáku bajkalského

Šišák jsme v širší rodině osobně vyzkoušeli a potvrzujeme jeho účinky na snížení cholesterolu, regeneraci jater, silné ochranné účinky proti stresu a na zlepšení spánku.