Svída krvavá

Svída krvavá- Cornus sanguinesvída keř

Když se řekne Svída krvavá, tak to je zářivý oheň uprostřed zimy. Svída je keř nebo malý strom, který dosahuje výšky až 5 m a roste na slunečném místě ve vápenném úhoru. Svída má ráda místa podél řek, ve vlhkých i sušších půdách a bohatých na minerály.  Keř svídy krvavé kolonizuje vápnomilná vřesoviště a osidluje území po vykáceném lese.

Jak vypadá svída krvavá

Svídě se říká „Krvavá“, protože má krvavě červenou kůru a listy, které se od srpna zbarvují do ruda a na podzim opadají.  

Plody svídy jsou modročerné až černé peckovice, které rostou na fialově červených stopkách. Květy svídy krvavé jsou sice nádherné na pohled, ale nevodí zrovna vábně. Dalo by se říct, že přímo ostře páchnou. Přirovnáme si to k dechu a pokožce kuřáka. Hezké na pohled, ale ten óder za to nestojí. Svída krvavá roste i v České republice, kde se vysazuje v zahradách a parcích jako okrasný keř nebo bonsaj. Svída je keř, který odolává suchu a netrpící napadením žádnými škůdci. Svída dobře snáší exhalace, což naznačuje, že bude vhodnou bylinou zvláště pro kuřáky, kteří vdechují chemické látky obsažené v kouři cigaret nebo dýmek.

Léčivé účinky svídy krvavé

Svída má blahodárné účinky na oběhový systém. Podle Paracelsovy nauky o signaturách ji k tomu přímo předurčuje její nachově červená barva a tvar. Větve Svída pro kuřáky Kuřákovo_SOSsvídy krvavé mají přímý, vystoupavý i převislý charakter. Podzimní červené listí se pozná podle nádherně výrazného a viditelného žilkování, které nám přímo ukazuje, jak by asi měly krásně a čistě vypadat naše žíly a cévy v těle.

Zdrojem informaci o gemmoterapii je Velká kniha gemmoterapie, Dr.Philippe Andrianne:

Citace léčivých vlastností Svídy krvavé z Velké knihy gemmoterapie

Oběhový systém:

Drenáž srdce, nedostatečná činnost věnčitých tepen, trombotický zánět věnčitých tepen, stařecké srdce, předinfarktové stavy, drenáž tepen, temporální arteritida (Hortonova choroba-zánět spánkové tepny), arteritida dolních končetin, arteritida u kuřáků, ateroskleróza, tonizující účinek, prevence proti trombóze, odumírání tkání, meridián srdce/tenké střevo

Ledviny:

Nefróza

Dechové ústrojí:

Poúrazové krvácení do hrudníku, hemopneumotorax, vážné úrazy hrudníku, zlomenina několika žeber naráz

Kosti a klouby:Stimuluje kostní dřeň (mastocyty a plasmocyty)svída krvavá

Žlázy:

Basedowa nemoc, struma, endokrinologie

Schopnost zastavit krvácení a zároveň protisrážlivý účinek. Vliv na otoky. Stimulace Kupfferových buněk jater.

Bylinář Josef A.Zentrich v knize Gemmoterapie doporučuje pupen svídy na prokrvení tkání na nohou, zvl. tehdy, pokud hrozí nekróza tkáně. Svída se osvědčila i u případů zvýšené činnosti štítné žlázy.