Topol černý

Topoľ čierny – Populus nigra

Topol je rychlerostoucí dřevina z čeledi vrbovitých. Roste na vlhkých místech. Pupen topolu je potažený vrstvou mazu, ze kterého včely vytvoří propolis. Některé Topol vlastnosti topolu jsou shodné s propolisem. Topol je také vesnice, která je částí Chrudimi. Topol je také příjmení mnoha lidí. Topol je jedno ze znamení keltského stromokruhu. Lidé pod tímto znamením jsou přímočaří, spjati s přírodou, rychle se učí a rychle chápou, jsou osamoceni a mají umělecký talent.

My se podíváme na léčivou rostlinu topol, tedy listy a pupeny topolu.

Pupen topolu se používal v léčitelství již dávno. Topol byl používán již v dobách starých Řeků a Římanů, léčivé vlastnosti popisuje také Mathiolliho herbář.

Hlavní předností léčivé bylinky zvané topol, je vysoká účinnost na bolesti kloubů a kostí, revmatismus a dnu, horečku.

 

Gemmoterapie topol černý

Gemmoterapeutikum topol se používá na doléčování po prodělané borelióze. Pomáhá i při toxoplasmóze, EB viróze a mononukleóze. Působí též při svalových křečích, pokud nejsou způsobeny nedostatkem hořčíku, a rovněž při poruchách výživy pokožky. Při akutním zánětu žil se jeho užívání raději vyhneme. Používá se jako drenáž tepen.

 

Léčivé účinky Topolu dle Velké knihy gemmoterapie

Kardiovaskulární systém

Drenáž tepen, zánět tepny, trombotická arteritida, zánět tepny dolních končetin, proti kornatění tepen, proti křečím v tepnách, tonizující účinek na tepny, Gemmoterapie Topolnapomáhá kolaterálnímu oběhu, ateroskleróza, snižuje celkovou srážlivost.

Nervový systém

Reguluje sympatikus.

Dýchací systém

Zánět průdušnice, zánět průdušek.

Kožní systém

Problémy s výživou kůže.

Kosti a kloub

Dna.

TČM

Meridián srdce/tenké střevo.

Homeopatie

Antisyfylitická sestava

Další účinky

Z podrobnějších výzkumů se objeví s velkou pravděpodobností další možnosti využití.

 

Účinné látky v topolu

Topol obsahuje fenolový glykosidní salicin a populin, silice obsahující humulon a cearyophyllen, flavonové glykosidy, chrysin, pryskyřice, třísloviny, manit, barviva a vosky.

 

Kosmetika z topolu

Topolová mast s topolovými pupeny se používá na bolavé klouby a spáleniny.

 

Topolový gel s libavkou

Masážní přípravek neobsahuje konzervační látky. Koncentrovaný extrakt z topolových pupenů spolu s indiánskou bylinou libavka polehlá (Gaultheria procumbens) vykazuje velmi silný účinek na namožené svaly, šlachy a klouby, na svalovou únavu po práci a sportu a na prokrvení pokožky.