Třezalka tečkovaná

TŘEZALKA TEČKOVANÁ je ČARODĚJNÉ KVÍTÍ –Hypericum perforatum. třezalka

Třezalka je nenáročná bylinka, roste tam, kde je sluníčko, na mezích, kolem cest, u lesa. Třezalku určitě poznáme podle typicky žlutých květů a tečkovaných lístků. Léčivka třezalka se používá po celá staletí, je ceněna u mnoha národů světa.

 

Třezalka a její krajové názvy

V lidovém léčitelství je třezalka považovaná za bylinu neobyčejných léčivých hodnot.

Třezalka byla tak oblíbená, že se ujalo i mnoho jejích krajových názvů: bylina sv.Jana, čarovník, svatojánská bylina, psotníkové koření, křížek, laskavý koření, milovníček, krevníček, prostřelenec…proč se jí říká bylina sv.Jana? Protože nejkvalitnější léčivá bylina je sbíraná právě na sv.Jana, tedy 24.6.

 

Proč se třezalka nazývá Hypericum?

 

Hypericum pochází z řečtiny a znamená “nad obrazem“-svazeček rostlin se zavěšoval nad domácí oltářík a sloužil k zahnání zlých duchů. V Rusku prý třezalka chránila lidi před nebezpečnou zvěří.

 

Třezalka v historii-nejlepší lék na světě

 

Podle ruského přísloví „je stejně nemožné péct chléb bez mouky jako léčit lidi bez třezalky“. Matthioli třezalku nazýval červený zvoneček a považoval ji za bylinu „jemné a pronikavé podstaty, která mocí svojí ztenčuje, otvírá, rozpouští, slepuje a zastavuje“. Paracelsus považoval třezalku za nejlepší lék světa.

 

Léčivé účinky třezalky

 

Třezalka se používá na zlepšení odtoku moči, na choroby ledvin, žaludku a zažívacího ústrojí, zlepšuje vylučování žluči ze žlučníku, mírní plicní onemocnění. Odvar se používá k léčbě dny a revmatismu, při bolestech hlavy souvisejících s přepracováním a nervozitou. Zevně se třezalkou ošetřují hemoroidy, křečové žíly a špatně se hojící rány, modřiny, pohmožděniny a zapařeniny.

Třezalkový čaj, tinktura nebo homeopatikum z třezalky má schopnost zmírnit velmi úporný a bolestivý zánět trojklanného nervu, zánět sedacího nervu nebo neuralgické bolesti zad.

Třezalka působí na nervové obtíže po úrazech.

 

Jak používat třezalku

  

Třezalkový čaj

 

Užívání třezalkového čaje by mělo být omezeno na 2-3 týdny.

Příprava třezalkového čaje: 1 čajovou lžičku přelijte ¼ litrem vařící vody, přikryjte a po 5 minutách sceďte a po doušcích vypijte. Denní dávka je 2-3 šálky čaje.Gemmoterapie třezalka Při užívání třezalky se nedoporučuje pobyt na slunci, třezalka může ovlivnit účinnost léků na deprese nebo hormonální záležitosti. Podle Paracelsovy nauky o analogiích se třezalce říká také „sluníčková“ bylinka“, je vhodné ji používat v době, kdy panuje nedostatek slunce, při depresích z nedostatku slunce. Samozřejmě, že mírné, závažné případy patří do rukou lékaře.

 

Gemmoterapie třezalka

 

Pupen třezalky, tzv.gemmoterapie Třezalka, pomáhá i při doléčování následků postižení nervového systému -rehabilitace po mozkových obrnách a mrtvicích, brání zánětům a pomáhá při bolestech nervového původu.

Třezalka vykazuje i příznivé účinky při úzkostných stavech a depresivních náladách. Pupenovou třezalku je vhodné užívat i při neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, strachu, nespavosti a stresu.

Třezalka se nemá používat, pokud se chceme opalovat, třezalka může způsobit fotosenzibilitu, což je reakce na slunce.

Ve starověkém Římě se dokonce třezalka právě pro tuto reakci na slunce používala jako druh trestu. Odsouzený byl donucen pozřít otep třezalky a následně byl uvázán na přímém slunci, kde se ošklivě popálil. Většinou šlo o smrtelný trest.

 

Třezalkový olej

 

Třezalkový olej se používá na ošetření postižené pokožky nebo při problémech s páteří, ploténkami a klouby.

Meziobratlová ploténka vyplňuje prostor mezi  obratli. Jejím úkolem je odpružení (působí jako tlumič), rotace páteře a ochrana nervů před stlačením.

Podobá se porézní houbě, která je z 90% složená z vody. Ploténka potřebuje vodu a výživu.

Ploténky regenerují v noci, proto se může stát, že ráno po regeneraci ploténky můžete být až o 3 cm větší než večer toho dne, kdy jste nedodrželi pitný režim.

Ploténky díky oleji z třezalky „nabobtnají“ do původní velikosti a obratle se pak lépe vracejí do správné polohy a neutlačují nervové výstupy z páteře.

 

Dle Rudolfa Breusse neexistují zničené nebo opotřebené ploténky, ale jen zdegenerované, které lze masáží a olejem obnovit.

 

Jak si připravit domácí třezalkový olej

 

Čerstvé květy třezalky zalijeme kvalitním olivovým olejem. Na sluníčku necháme louhovat v uzavřené lahvi se kterou denně hýbeme, aby se květy lépe louhovaly. Za několik týdnů se olej zabarví krásně do červena. Z toho poznáme, že nastal čas na filtraci a přelití do menších skleniček a uskladnění na chladném a temném místě.

 

Jak působí třezalka

Hypericin obsažený v třezalce podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou výměnu a prospívá všem orgánům, zvláště těm, které se podílejí na „čištění krve“. Výhodou třezalky je, že neovlivňuje při své vysoké účinnosti na psychické potíže bdělost a soustředění a není návyková.

Před užíváním pupenu třezalky doporučujeme vyčistit organizmus pupenovým výtažkem břízy. Bříza detoxikuje tělo a stimuluje jaterní funkce, podporuje činnost slinivky a sleziny. Velmi dobrých výsledků dosahujeme i při léčbě osteoporózy, kostních zánětů a dekalcifikace kostí.