Ženšen

Panax ginsengŽenšen

Ženšenu se říká také „všemocný kořen“. Vypadá jako lidské tělo a často je ztvárněný v pověstech a legendách. Panax znamená latinsky všelék a ginseng je čínský výraz pro „ kořen člověka“.

 

Čínská a tibetská medicína používá ženšen na: stres , imunita , plodnost , potence

 

V čínské a tibetské medicíně je ženšen považován za nejvzácnější ze všech tradičních léků. Účinky ženšenu jsou prověřeny i v západní medicíně. Ženšen se osvědčil především při léčbě civilizačních chorob, a při potřebě dodat energii a snížit stres. Ženšen je bylinka, která působí okamžitě a zároveň dlouhodobě. Ženšen dodává energii fyzickou i psychickou, doporučuje se při učení, během zkouškového období, před sportovním výkonem, proti pásmové nemoci při cestování. Ženšen posiluje rekonvalescenty, při vyčerpání a stresu. Účinky ženšenu nejsou pouze stimulační a povzbuzující, ale celkově posilující a nemají negativní vedlejší účinky. Ženšen zvyšuje imunitu, pomáhá tělu vypořádat se s následky stresu z přepracování a odstraňuje únavu.

 

Na co působí ženšen

Při dlouhodobém podávání působí ženšen na zlepšení paměti, zvýšení bystrosti a na fyzickou výdrž. Ženšen snižuje stres při nepravidelné pracovní době. V akutních případech po úrazu, kdy je pacientův život v nebezpečí totálním oslabením, ho ženšen ho udrží při životě, protože mu dodá vitalitu a zvýší energii do té doby, než si organismus pomůže s navrácením metabolismu do rovnováhy.

Při dlouhodobém užívání se doporučuje užívat ženšen alespoň 1 měsíc. Ženšen pomáhá tělu střádat energii jakoby do zásoby, urychluje regeneraci, udržuje potenci a plodnosti v pokročilejším věku. Ženšen stimuluje tvorbu pohlavních hormonů, zajišťujících sexuální funkci a plodnost.  Ženšen zvyšuje bdělost, soustředěnost, energii.

 

Jak se projevuje stres

Vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, migrény, nespavost, únava, nesoustředěnost, snížení odolnosti organismu, častější nemoci, žaludeční potíže, srdeční potíže, pocit neustálého napětí...

 

Ženšen je adaptogen

Při stresu pomáhají adaptogeny. Ženšen pomůže tělu přijmout více kyslíku, rozvádět více krve, přeměňovat více cukru, vyrábět více energie. Ženšen má EpamŽenšen tobolkyschopnost zpomalit stárnutí.

 

Jak užívat ženšen proti stárnutí

Doporučuje se s užíváním ženšenu začít ve středním věku. Každý rok si udělat ženšenovou kúru v trvání 1-2 měsíce. Ve stáří je možno užívat ženšen denně. Účinnost se nikterak nezmenší, pokud občas na užití ženšenu zapomenete.  

 

Kdy užívat ženšen

Ženšen a jeho blahodárné účinky na organismus objevil čínský císař Shen Nung, který je i autorem první čínské knihy o bylinách. Podle čínské medicíny je ideálním obdobím pro posílení imunity nejlepší  čas od 7.ledna nebo od 7.července, pak zbývají ještě 7.října a 7.dubna, což jsou mezidobí země, tradičně využívaná na budování imunity.

 

Tibetské bylinné tobolky Ženšen mají silné biostimulační účinky

 A v našem e-shopu Zentrichova apatyka najdete také tinkturu Ženšen od firmy Naděje.

Literatura : S.Fulner, PhD - O ženšenu