Jak na osteoporózu

Co je to osteoporóza?

Osteoporóza je nemoc zvaná “tichý zloděj vápníku“. Osteoporóza je nemoc, která krade vápník z kostí potichu, nenápadně a dlouhodobě.  Osteoporóza je Kámen jako osteoporózaonemocnění látkové výměny kostní tkáně, které má za následek prořídnutí kostí, což je přirozený proces. K tomu dochází u každého člověka od určitého věku, záleží však na rozsahu. Dlouho trvá, než se projeví první příznaky.  To už bývají bohužel rovnou bolesti v zádech, zlomeniny, zuby s množstvím kazů, zhroucení páteře. Pokud se zmenšíte až o 3 cm, tak je téměř jisté, kdo či co za to může. Osteoporózou onemocní vysoké procento lidí. Větší skupinu nemocných, až 3 x více, tvoří ženy, zvláště ty po přechodu, kdy jim ubývá estrogen. Zhruba do 30. let našeho věku kost přibývá, po 30. roce nastane větší úbytek než přibývání kostní hmoty.

Rizikové faktory osteoporózy

Mezi rizikové faktory patří nedostatek vápníku v potravě nebo jeho špatné vstřebávání, nedostatek vitamínu D, nedostatek tělesné aktivity, alkohol, kouření a dlouhodobé upoutání pacienta na lůžku bez pohybu. Za vznik osteoporózy může překyselení organismu, které vzniká nesprávným životním stylem, kam patří výše uvedené nedostatky.

Špatná zpráva pro nás všechny je, že rozvinutou osteoporózu nelze vyléčit. Dobrá zpráva je, že lze alespoň zastavit rozvoj nemoci. Takže z toho pro nás plyne poučení, že nejdůležitější je prevence.

Prevence osteoporózy

Prevencí můžeme dosáhnout toho, že k rozvoji osteoporózy v lepším případě vůbec nedojde, nebo alespoň zabráníme zvětšení rozsahu škod. Prevence je tedy Vlašské ořechyvelice důležitá, je to stejné, jako zabránit požáru nebo následky likvidovat.

Prevence osteoporózy spočívá v tom, že používáme k jídlu potraviny s využitelným vápníkem. Ten musí být ve vyrovnaném poměru s ostatními minerály a vitaminy. Ve stravě by denně mělo být cca 1000 mg vápníku. Sůl, bílkoviny a fosfáty je vhodné omezit. Do životosprávy zařadit pohybové aktivity a doplňovat D vitamín nejlépe ze sluníčka.

Důležitý pro naše zdraví je pohyb. Nejlepší je chůze, toto se uvádí v čínské medicíně. Ideální je chůze kolem řeky u lesa a za slunečného počasí.

Omezit alkohol, kouření, kofein, snížit cholesterol, pokud je dost vysoký.

V čem je vápník?

Vápník je jeden ze zásaditých minerálů, který hraje velmi důležitou roli pro člověka i přírodu. Vápník se účastní jako jeden z faktorů srážení krve, figuruje při stazích hladkého svalstva, příčně pruhovaného a srdečního svalu, přenosu vzruchů nervy, enzymatických reakcí a hormonálních funkcí. S fosfáty tvoří anorganickou část kosti, která zodpovídá za pevnost kosti.

Ve stravě je vápník obsažen hlavně v mléčných výrobcích, vysoký obsah vápníku mají ořechy a semena, kuřecí a krůtí maso a výrobky z něj a velmi významným zdrojem vápníku je mák. Vápník je v rybím mase, libovém mase, zvěřině, ovoci a zelenině, které neobsahují šťavelovou kyselinu, v zeleném naťovém koření, minerálních vodách, bylinných čaje a doplňcích stravy.

Zásaditá směs MINERALYZásaditá směs MINERALY 3 druhy

Patří mezi takové doplňky stravy, které poskytují zásadotvorné minerální látky: vápník, hořčík, sodík a draslík.

Stravu s vápníkem je výhodnější přijímat odpoledne a v podvečer, vápník se totiž nejlépe vstřebává v noci.

Jak používat Zásaditou směs MINERALY při osteoporóze?

Zásaditá směs MINERALY doplňuje vápník spolu s dalšími zásaditými minerály hořčíkem, sodíkem a draslíkem ve „správném“ a vstřebatelném poměru. Zásaditá směs navíc obsahuje kyselinu jablečnou a citronovou, které usnadňují využití vápníku. Doporučujeme ze Zásadité směsi MINERALY dělat zásadotvorný nápoj.

4 x denně 1 čajovou lžičku nasypte do 0,25 ml teplé nebo studené vody. Poslední dávku Zásadité směsi je vhodné vypít těsně před spaním, vápník obsažený v zásadité směsi se pak lépe vstřebá do organismu. Zásaditou směs MINERALY je možné také použít všude tam, kde se předpokládá sladkokyselá chuť potravy. Znamená to, že zásaditou směsí můžeme dochutit např. želatinu na dortu, čaj, či zeleninový nebo ovocný salát. Zkuste se Zásaditou směsí MINERALY experimentovat, fantazii se meze nekladou.

Pitný režim s odkyselením organismu můžete doplnit pitím bylinného čaje Bylinářské koště.