Menopauza

Menopauza

Menopauza je přechod, klimakterium. Já jsem si to pracovním názvem nazvala přechod ke zralosti. Ke zralosti přecházejí ženy menopauzou a muži andropauzou. To aby jim to nebylo líto, že ženy mají něco navíc, že budou zralé a muži ne. Přechod je období od plného aktivního hormonálního života ženy přes období, kdy se snižuje produkce hormonů až do období, kdy ustane menstruace. To je pak období zvané postmenopauza. Každé období s sebou přináší nějaké radosti i Menopauza je podzim života, západ sluncestarosti.

 

Obtíže v menopauze

V období menopauzy dochází k různým zdravotním a psychickým projevům, ze kterých ženy nejsou zrovna nadšené. Patří sem návaly horka, noční pocení, bolesti v podbřišku, které můžou vystřelovat do bederní páteře, rozladěná psychika, deprese, nespokojenost a pokračuje to přes zdravotní problémy typu únava, křeče, bolesti hlavy, svalů a kloubů atd.

 

Ženy, které procházejí menopauzou bývají obvykle velmi vytížené prací. Jsou na vrcholu svých sil v profesním životě a zároveň příležitostně pečují o vnoučata i staré rodiče. A to vše dohromady znamená vysoké přetížení a stres.

Organismus se dostává do nerovnováhy. Jednak hormonální, jednak je tělo překyselené a v době, kdy již žena nemá menstruaci, tak se přestává organismus přirozeně čistit.

 

Zásaditá směs mineraly doplňuje minerální látkyZasadite_smesi_3_druhy

 

Starší organismus neumí využít v plné míře vitamíny a minerální látky. Na odkyselení těla je vhodné použít směs zásadotvorných minerálů –Zásaditá směs Mineraly. Z nich si připravíte chutný minerální nápoj, který pomůže při odvápňování kostí a zubů vlivem překyselení a neschopnosti vstřebávat vápník a ostatní minerály.

 

Bylinky na menopauzu

Stres a únava jsou branou pro rozvoj nemocí. Vyčerpaný organismus je překyselený a nezvládá ataky různých bakterií a virů. Je tedy třeba v první řadě posílit imunitní systém. Bylinky v tom pomůžou šetrným způsobem, který organismus nepoškozuje.

 

Vhodná bylinka na imunitu, zároveň působící na snížení cholesterolu a posílení jaterní činnosti, je šišák bajkalský. Šišák navíc zlepšuje kvalitu spánku a má protistresové účinky. Pokud ženu trápí studené nohy a ruce, je unavená a smutná, může zvolit výtažek z pupenů rozmarýny lékařské, která má navíc mírný euforizující účinek a posiluje játra, ledviny, plíce.

 

Brusinka na osteoporózu, močové cesty a dnu

Při začínajících zánětech močových cest je velmi účinnou první pomocí tinktura z pupenů brusinky, gemmoterapie Brusinka. Brusinka pomáhá proti ledvinovým kamenům a působí při zánětu ledvin, podporuje vylučování kyseliny močové, močoviny a cholesterolu. Brusinka usnadňuje vstřebávání vápníku, proto je v hodná i pro osoby trpící osteoporózou, což postihuje zvláště ženy po přechodu.

Gemmoterapie brusinka doplňuje ubývající estrogen, působí proti křečím, při návalech horka, děložních fibromech (nádorech), postmenopauze (vazivovatění vaječníků).  Brusinka zabraňuje degeneraci cévních stěn a vazivovatění tepen. Účinná je i při problémech s trávicím ústrojím jako je zácpa a problémy s tlustým střevem.

 

Gemmoterapie maliník na gynekologické obtížeGemmo_RA

Tinktura z pupenů maliníku, gemmoterapie maliník, se užívá při prolapsech (snížení) dělohy, konečníku, střev, močového měchýře, při léčbě hemoroidů, mírně posiluje a zklidňuje nervy a čistí ženské pohlavní orgány.

 

Gemmoterapie hloh na návaly a na tlak

Ženy v období přechodu trápí návaly, bušení srdce a pocity slabosti, vysoký, nízký či kolísavý tlak. Úlevu od těchto obtíží přináší výtažek z pupenů hlohu.

 

Bylinné čaje na obtíže v přechodu

Vhodné bylinky na celkové zklidnění a navození dobré nálady a klidný spánek, jsou meduňka, chmel, třezalka, dobromysl, bazalka, kozlík, šípek, mateřídouška. Z jejich kombinací si můžeme na noc připravit bylinný čaj, který případně osladíme medem, protože i med báječně působí na tělo i psychiku. Do nadhledu nad problémy nás dovede tinktura z pupenů lípy.

 

Zdraví i psychice prospějí procházky, nejlépe v blízkosti lesa a vody, dostatek minerálů a vitamínů a odpočinek.