Kardiovaskulární systém

Co je to kardiovaskulární systém

Nazývá se také srdečně-cévní systém nebo oběhový. 

Normální kardiovaskulární činnost znamená, že krev a hemolymfa putují odněkud někam a při své cestě přenášejí živiny, dýchací plyny a hormony. srdceSoustava je spjata s trávicí a dýchací soustavou a navazuje na ni vylučovací soustava.

Jestliže bude v tomto okruhu nenormální činnost, tak se to projeví na žilách, cévách i práci srdce. Okysličování orgánů a odvod zplodin látkové výměny bude váznout, nebude funkční termoregulace a obrana organismu proti choroboplodným zárodkům. Vnitřní prostředí nebude stabilní.

 

Kudy teče krev?

Anglický lékař William Harvey (1578-1657) prohlásil, že krev protéká krevním oběhem. Délka cév v těle je cca 96 000 km. Obvod Země kolem rovníku je cca 40 000 km. Nejrychlejší pohyb krve je v aortě, 30 cm /sec, tj. 1 km/hod.Nejpomalejší krev teče kapilárami, 0,03 cm/ sec. Krev z aorty by mohla vystříknout do výšky až 10 metrů. Průměr aorty je jako slabší zahradní hadice.

 

Co jsou cévy?

 

Cévy jsou trubky, kterými teče krev nebo míza. Krevní cévy se dělí na:

  • Tepny(artérie)jsou cévy, které vedou krev od srdce
  • Vlásečnice( kapiláry) jsou cévy, které propojují tepny a žíly mezi sebou
  • Žíly(vény) jsou cévy, které vedou krev k srdci
  • Mízní cévy odvádějí lymfu (mízu), což je tkáňový mok a látky, které neprojdou krevními vlásečnicemi.

 

Mízní vlásečnice

  • Mízní cévy vznikají spojením mízních vlásečnic. Provádějí lymfu mízními uzlinami, které jsou důležité pro imunitu a vznikají zde lymfocyty, což jsou bílé krvinky.
  • Mízní kmeny vznikají spojením mízních cév