Váženi zákazníci. V době od 28.6 do 7.7. čerpáme dovolenou. Zásilky odešleme 8.7.-9.7. Objednávky z doby od 10.7.-14.7., odešleme následující den. Jako poděkování za trpělivost od nás dostanete drobný dárek- přívěsek dle aktuální nabídky. Děkujeme za pochopení.

Talismany pro štěstí

Talismany jsou od nepaměti symbolem štěstí a ochrany. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří čtyřlístek, prasátko a kominíček, kteréČtyřlístek pro štěstí mají v české kultuře zvláštní místo. Pojďme se podívat blíže na jejich význam a původ.

 

Čtyřlístek: Symbol štěstí a naděje- Čtyřlístek je všeobecně znám jako symbol štěstí. Podle legendy každý lístek čtyřlístku reprezentuje jednu ctnost: naději, víru, lásku a štěstí. Nalezení čtyřlístku v přírodě je považováno za velmi šťastný nález, protože je to jev poměrně vzácný. Jedna z legend říká, že štěstí čtyřlístku pochází od samotné Evy, která si při opuštění ráje utrhla čtyřlístek jako památku.

 

Kominíček: Strážce domova -Kominíček je známý také jako štěstí, které přináší kominík, je v české tradici symbolem štěstí a ochránce domova.  Při setkání s kominíkem si instinktivně spousta lidí sahá na knoflík. Kominík představuje pracovitost a čistotu, a je často spojován s přinášením dobrého zdraví a bohatství do domácnosti.  

Talisman kominíčka je oblíbeným dárkem, který symbolizuje štěstí a tradici.Kominíček pro štěstí

 

 

 

Prasátko pro štěstí:   Roztomilý symbol hojnosti -Symbolika prasátka se ve světových kulturách liší, ale obecně je spojována s plodností, blahobytu a štěstím. Jak přijímají symbol prasátka různé kultury?

      

  • V České republice je prasátko tradičním symbolem štěstí a prosperity. Je spojováno s plodností a užitečností. Kdo se postí na Štědrý den, ten uvidí dokonce zlaté prasátko.
  • Středověká Evropa: Prasátko bylo v minulosti pokládáno za hledače pokladů a symbolizovalo úrodnou půdu a dostatek zdravých hospodářských zvířat. Prase umí najít lanýže, což je přímo poklad k nezaplacení
  • Starověké civilizace: Staří Řekové, Římané, Slované i Germáni měli prase za obětní zvíře a dokonce prase prohlásili za posvátné zvíře.
  • Staří Keltové si obrázek prasátka pro štěstí vytvářeli na svých mincích, což odráželo jeho význam v keltské kultuře.
  • Středověké turnaje: V 16. století se prasátko objevovalo i na hracích kartách jako žolík. Vlastník této karty s obrázkem prasátka, i když bylo na nižší kartě, mohl přebít i krále.

 

Tato rozmanitost v symbolice prasátka nám tak ukazuje, jak hluboko je zakořeněno v lidské kultuře a jak různorodě je používáno jako symbolika napříč generacemi a různými civilizacemi. Ať už je prasátko vnímáno jakkoliv, jeho přítomnost má přinášet pocit štěstí a optimismu.

Všechny tři tyto talismany v našich zemích tak oblíbené, jsou nejen krásné a symbolické, ale také představují spojení s přírodou a lidovými tradicemi.

Ať už věříte na jejich magickou moc nebo ne, jedno je jisté – přinášejí úsměv na tvář a pozitivní energii do našich životů.