Chmelu se říká také Zelené zlato.
Léčivá bylinka Chmel otáčivý se latinsky nazývá Humulus lupulus, což je zdrobnělina latinského humus=zem, tedy po zemi se plazící a lupus=vlk, tedy něco, co škodí rostlinám.
Chmel je vytrvalá bylina, která vydrží na jednom místě tak 20-25 let.
Obsahové látky chmele
Šištice chmele obsahují pryskyřici s hořčinami, což je to, co dělá chmel chmelem. Další účinné složky chmele jsou silice, terpenoidy, flavonoidy, fytoncidy, fytosteroly, vosky, cholin. Chmel má nejvíce účinných látek na konci prázdnin, kdy začíná sklizeň.
Bylinářské koště obsahuje Chmel
V bylinném čaji Bylinářské koště je jednou z léčivých bylinek i chmel. Bylinářské koště čistí, působí na normální trávení, normální funkce střevního traktu, jater, dýchacího, oběhového, nervového a močového systému, normální hladinu cholesterolu v krvi, normální stav kostí, kloubů a metabolismus cukrů.
Chmel z historického pohledu
Chmel se používá už mnoho století. Na našem území se našly první zmínky o jeho použití už v roce 859. Největší zásluha o budování chmelnic se přičítá Karlu IV. První zmínka o p použití chmele pro výrobu piva je zaznamenaná roku 768 na listině franského krále Pipina III. Krátkého.
Nejkvalitnější chmel v ČR pochází ze Žatecka, Polabí a Hané. Dříve se chmel pěstoval na více chmelnicích na celém území, důležitou úlohu v tom hrála církev. Léčivé bylinky, a chmel tam patří, se dříve hojně v klášterních zahradách pěstovaly.
Recept na jídla s chmelem
Ve středověku měli naši předci oblíbené jídlo: „utopenci“ z chmelových šištic. Šištice byly naložené v nálevu z pepře, soli a oleje. Chmel se v kuchyni používá i dnes. Můžete si připravit „chmelovou obdobu chřestu“, mladé chmelové výhonky přidat jako zeleninu do polévky nebo do omelety, salátu apod.
Kvalita piva závisí na mnoha činitelích. Vodou počínaje, přidanými látkami (samičí šištice, slad…), výrobou, uskladněním, přepravou a čistotou výčepu konče.
Použití chmele
- přísada do piva- bez chmele to prostě nejde
- kuchyňská přísada-masa na pivu, pivní omáčka, nápoj s pivem, pivní polévka a další
- Chmelové šištice- relaxace, dobrý spánek, uklidňující, normální hladina cholesterolu v krvi, normální trávení, menopauzální komfort, normální činnost nervové soustavy
- kosmetika–chmel je přísada do kosmetických prostředků
- mumifikace mrtvol
Chmelové mumie v klatovských katakombách
Dříve patřily Klatovy k deseti nejvýznamnějším českým městům. Čeští králové město všemi způsoby podporovali.
V Klatovech je unikátní zachovalá barokní lékárna U bílého jednorožcea jezuitský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce.
V kryptě náležející ke kostelu byly od roku 1676-1783 pohřbívány místní významné osobnosti z řad jezuitů, měšťanů i šlechtici.
Katakomby byly udělány promyšleným způsobem.
Vzduch cirkuloval, byla zde nízká vlhkost, vytvořilo se prostředí ideální pro ukládání pozůstatků.
Těla byla uložena do otevřené dubové rakve, vyložené dubovými hoblinami a chmelem.
Což o to, rakve vyložené hoblinami se najdou i jinde, např. u karmelitánů uloženým v katakombách pod chrámem Panny Marie Vítězné. Ale nikde jinde se nenajde zmínka o chmelu.
Klatovští jezuité opravdu v praxi ověřili léčivé účinky chmele. Podíl na tom má nejspíš i známý učenec Bohuslav Balbín.
Tak se mi zdá, že český národ tyto účinky chmele dobře zná, význačným způsobem na jejich využití pracuje, proto jsme první na světě ve spotřebě piva na hlavu. Na mnoha mužských postavách je ostatně vidět, jak se snaží.
Asi se řídí heslem českých pivařů-pivo dělá hezká těla…
Máme také úsloví-být nachmelený, ochmelka.
A pranostika na téma chmel- "Když na Štědrý večer sněží, na pytle se chmel těží."
Kdo chce vyzkoušet účinky chmele, ale bez pivního alkoholu, může popíjet Bylinářské koště čistící bylinný čaj.
Bylinný čaj Bylinářské koště s chmelem najdete v e-shopu Zentrichovy apatyky.