Babské rady při kojení

Budu mít mateřské mléko?  A bude to mému miminku stačit? Je moje mléko dost husté a výživné? Tak to jsou jen některé z otázek, kterými se novopečené maminky trápí. Doporučujeme obzvlášť jednu důležitou radu! Nenervujte se!  Příroda to zařídila tak, že téměř každá matka savce z celé živočišné říše, kam patříme i my, lidé, má pro své dítě nebo děti obvykle dostatek mateřského mléka v množství a kvalitě potřebné v tom kterém období. Zpočátku dítěti stačí mlezivo, pak se tvoří mléko.

Nedostatek mléka při kojení

Někdy se může stát a stává se to, že se tvorba mateřského mléka sníží, přechodně nastane tedy nedostatek mléka. Může to být způsobeno stresem maminky, nemocí, vyčerpáním, nedostatkem tekutin nebo stravou neodpovídající nárokům kojící ženy. Všechno lze postupně odstranit. Na stres plynoucí z pocitu, že moje miminko má hlad, protože mám málo mléka je jednoduchý recept. V lékárně zakupte umělou výživu, nejlépe hypoalergenní, a schovejte si ji doma. V ten okamžik strach zmizí. I kdyby bylo potřeba krátkodobě nedostatek mateřského mléka nahradit, je už první pomoc při ruce. Ale jsem přesvědčená, že jenom pocit, že tato situace lze řešit, tak je vlastně vystaráno a problém je vyřešen.

Na kojení má vliv strava

Strava – její kvalita a množství a složení je taky otázka několika hodin od okamžiku úpravy stravy do okamžiku tvorby mléka.

Nabízím recept na polévku, která zvýší tvorbu mateřského mléka. A nejenom to, tato polévka výrazným způsobem posílí maminku vyčerpanou starostmi o miminko, nevyspalou a třeba ještě unavenou po těžkém porodu, posiluje vitalitu v rekonvalescenci a je vynikajícím zdrojem celé řady minerálních látek. Recept je z knihy MUDr. V.Strnadelové a J. Zerzána Radost z jídla.

Polévka jako lék – KOIKOKU

„Vezmeme celého kapra, vykucháme vnitřnosti. Mlíčí, jikry, srdce a játra bez žlučníku vrátíme nazpět. Celého kapra s hlavou, ploutvemi i šupinami opláchneme, nařízneme na několika místech páteře a dáme do tlakového hrnce, přidáme vodu, lopuchový kořen trochu vyvařených větviček čaje bancha. Můžeme přidat i jinou kořenovou zeleninu. Pod tlakem vaříme 2-4 hodiny. Doba varu je poplatná minerálnímu složení vody. Vyjmeme čajové větvičky a zbytek rozmixujeme. Vznikne velmi hustá tekutina, která slouží za základ dalších polévek se zeleninou. Dobré je nakonec přidat kysané zelí, které vyváží minerály svými enzymy.

Obdobný recept na „dlouhou polévku“ používá i tradiční čínská medicína při léčení oslabených lidí, na doplnění energie, posílení imunity a Zásaditá směs Mineralyvitality organismu. Dlouhá se jí říká z jednoho prostého důvodu, dlouho se prostě vaří. Nejméně 8 hodin a více. Varem se do tekutiny ochucené mořskou solí a řasou dodá množství energie a minerálních látek. K přípravě je možno použít slepici, kuře příp. hovězí maso a vývar se použije jako základ polévek nebo omáček. Mamina po porodu si doplní zásoby energie, tekutiny i minerály. V nejluxusnějších restauracích světa oceněných Michelinskou hvězdou polévku vaří 12 a více hodin. Asi taky ví, proč to dělají.

Slepičí polévka 

A nemusíme vůbec chodit daleko pro recepty. Naše babičky a jejich babičky a porodní báby, které pracovaly snad v každé vesnici, doporučovaly dát rodičce „do kouta“ slepičí polévku. Ta byla dlouho vařená, hustá, silná a pomáhala právě vyčerpanému organismu k rychlejší regeneraci a nabrání sil. Polévku podávaly průběžně i při dlouho trvajícím porodu.

Množství a četnost „užívání“ polévky záleží jen na chuti maminy. Jídlo je holt taky lék.

Pitný režim kojící matky

Doplnění tekutin je nejlepší vyřešit pitím čisté pramenité vody bez bublinek, které způsobují kyselost organismu, a tím různé zdravotní problémy. Všechny maminky, předpokládám, ví, že co projde přes jejich „výrobnu mléka“, to se do něj taky dostane. Teď mě napadá, že tohoto efektu hojně využívají výrobci mléčných produktů (čokolády atd..) v televizních reklamách. Mléko bude ještě mlékovější, hustší, zdravější ...

Maminky potřebují ve zvýšené míře dostatek minerálních látek a vitaminů. Zásaditá směs Mineraly, směs na přípravu minerálního nápoje,  doplní Glukomannan Dr.Slim hubnutí a cholesterolvápník, hořčík, sodík a draslík. Zásaditá směs Mineraly VITAL navíc kromě minerálů doplňuje i vitaminy. Pokud má maminka problémy se zácpou, chce zhubnout a udržet na uzdě cholesterol, doporučujeme tobolky s vlákninou glukomannan Dr.Slim.

Produkci mléka zvyšují některé léčivé bylinky. Můžeme použít dovozové, tradiční čínská medicína nabízí směs na podporu kojení, nebo bylinky vyzkoušené pro změnu našimi tradičními bylináři nebo babkami kořenářkami.

Bylinky na podporu kojení

Z českých luhů a hájů vybírám namátkou: kmín kořenný, pískavice řecké seno (dokonce zvětšuje poprsí), fenykl, bazalka, bodláky pupava obecná, brutnák, bukvice, anýz (působí mj. i proti parazitům), čekanka (i na žloutenky a ekzémy). Nebo si připravte nálev z listů pohanky smíchaný s podmáslím a také tím podpoříte tvorbu mléka.

Jednodušší než se ale pídit po správném a vyváženém složení je použít čajovou směs KOJENÍ, složení se bude lišit podle toho, který bylinář ji připraví. Může se používat podle potřeby 1-3 x denně. Tato směs bude ulevovat i miminku při trávicích potížích spojených s větry.

EPAM 12 pro ženy

 

Pití čajů bych ještě doplnila o užívání přípravku, jehož receptura pochází z tibetské medicíny. Doplněk stravy EPAM – 12- ženský je silný Epam_12 ženskýbiostimulátor určený na všechny nerovnováhy v ženské reprodukční soustavě.

Působí na akutní i chronické záněty, endokrinní poruchy, menstruační bolesti a nepravidelnosti, nádory, neplodnost, anemie těhotných, lepší a bezproblémové snášení těhotenství, porod a šestinedělí.

EPAM 12 má v sobě programy nápravy nemocí, ale i programy určené na normální průběh těhotenství, porod a fyziologického kojení. Užívá se tak, že do studené převařené vody nakapete 4 x denně 5-10 kapek EPAMU. Užívá se i dlouhodobě do odstranění potíží.

 

 

A na závěr rada: ničeho se neobávejte, žijeme v oblasti a čase, kdy opravdu, ale opravdu žádné miminko nestrádá nedostatkem potravy.