Babské rady při kojení

Budu mít mateřské mléko?  A bude to mému miminku stačit? Je moje mléko dost husté a výživné? Tak to jsou jen některé z otázek, kterými se novopečené maminky trápí. Doporučujeme obzvlášť jednu důležitou radu! Nenervujte se!  Příroda to zařídila tak, že téměř každá matka savce z celé živočišné říše, kam patříme i my, lidé, má pro své dítě nebo děti obvykle dostatek mateřského mléka v množství a kvalitě potřebné v tom kterém období. Zpočátku dítěti stačí mlezivo, pak se tvoří mléko.

Nedostatek mléka při kojení

Někdy se může stát a stává se to, že se tvorba mateřského mléka sníží, přechodně nastane tedy nedostatek mléka. Může to být způsobeno stresem maminky, nemocí, vyčerpáním, nedostatkem tekutin nebo stravou neodpovídající nárokům kojící ženy. Všechno lze postupně odstranit. Na stres plynoucí z pocitu, že moje miminko má hlad, protože mám málo mléka je jednoduchý recept. V lékárně zakupte umělou výživu, nejlépe hypoalergenní, a schovejte si ji doma. V ten okamžik strach zmizí. I kdyby bylo potřeba krátkodobě nedostatek mateřského mléka nahradit, je už první pomoc při ruce. Ale jsem přesvědčená, že jenom pocit, že tato situace lze řešit, tak je vlastně vystaráno a problém je vyřešen.

Na kojení má vliv strava

Strava – její kvalita a množství a složení je taky otázka několika hodin od okamžiku úpravy stravy do okamžiku tvorby mléka.

Nabízím recept na polévku, která se používá na zvýšení tvorby mateřského mléka. A nejenom to. Tato polévka výrazným způsobem posílí maminku vyčerpanou starostmi o miminko, nevyspalou a třeba ještě unavenou po těžkém porodu, posiluje vitalitu v rekonvalescenci a je vynikajícím zdrojem celé řady minerálních látek. Recept je z knihy MUDr. V.Strnadelové a J. Zerzána Radost z jídla.

Polévka jako lék – KOIKOKU

„Vezmeme celého kapra, vykucháme vnitřnosti. Mlíčí, jikry, srdce a játra bez žlučníku vrátíme nazpět. Celého kapra s hlavou, ploutvemi i šupinami opláchneme, nařízneme na několika místech páteře a dáme do tlakového hrnce, přidáme vodu, lopuchový kořen trochu vyvařených větviček čaje bancha. Můžeme přidat i jinou kořenovou zeleninu. Pod tlakem vaříme 2-4 hodiny. Doba varu je poplatná minerálnímu složení vody. Vyjmeme čajové větvičky a zbytek rozmixujeme. Vznikne velmi hustá tekutina, která slouží za základ dalších polévek se zeleninou. Dobré je nakonec přidat kysané zelí, které vyváží minerály svými enzymy.

Obdobný recept na „dlouhou polévku“ používá i tradiční čínská medicína při léčení oslabených lidí, na doplnění energie, posílení imunity a vitality organismu. Dlouhá se jí říká z jednoho prostého důvodu, dlouho se prostě vaří. Nejméně 8 hodin a více. Varem se do tekutiny ochucené mořskou solí a řasou dodá množství energie a minerálních látek. K přípravě je možno použít slepici, kuře příp. hovězí maso a vývar se použije jako základ polévek nebo omáček. Mamina po porodu si doplní zásoby energie, tekutiny i minerály. V nejluxusnějších restauracích světa oceněných Michelinskou hvězdou polévku vaří 12 a více hodin. Asi taky ví, proč to dělají.

Slepičí polévka 

A nemusíme vůbec chodit daleko pro recepty. Naše babičky a jejich babičky a porodní báby, které pracovaly snad v každé vesnici, doporučovaly dát rodičce „do kouta“ slepičí polévku. Ta byla dlouho vařená, hustá, silná a pomáhala právě vyčerpanému organismu k rychlejší regeneraci a nabrání sil. Polévku podávaly průběžně i při dlouho trvajícím porodu.

Množství a četnost „užívání“ polévky záleží jen na chuti maminy. Jídlo je holt taky lék.

Pitný režim kojící matky

Doplnění tekutin je nejlepší vyřešit pitím čisté pramenité vody bez bublinek, které způsobují kyselost organismu, a tím různé zdravotní problémy. Všechny maminky, předpokládám, ví, že co projde přes jejich „výrobnu mléka“, to se do něj taky dostane. Teď mě napadá, že tohoto efektu hojně využívají výrobci mléčných produktů (čokolády atd..) v televizních reklamách. Mléko bude ještě mlékovější, hustší, zdravější ...

Pokud má maminka potíže s vylučováním, chce zhubnout a udržet na uzdě cholesterol, doporučujeme tobolky s vlákninou glukomannan Dr.Slim

Glukomannan v rámci nízkoenergetické diety přispívá ke snížení hmotnosti. Příznivého účinku se dosáhne při přívodu nejméně 3 g glukomannanu denně ve 3 dávkách nejméně po 1 g (2 tobolky), zapitých 1 – 2 sklenicemi vody, před jídlem a v rámci nízkoenergetické diety.

Glukomannan přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Příznivého účinku se dosáhne při přívodu 4 g glukomannanu denně (6 – 7 tobolek rozdělit během dne, přijímat krátce před jídlem, hodně zapíjet vodou).

Produkci mléka zvyšují některé léčivé bylinky. Můžeme použít dovozové, tradiční čínská medicína nabízí směs na podporu kojení, nebo bylinky vyzkoušené pro změnu našimi tradičními bylináři nebo babkami kořenářkami.

Bylinky na podporu kojení

Vztah ke zdraví ze seznamu dosud neposouzených zdravotních tvrzení podle článku 13.1 - tzv. "On hold" seznamu 

Z českých luhů a hájů vybírám namátkou tradičními bylináři používané bylinky: anýz, kopr, chřest hroznovitý, kmín kořenný, fenykl, jestřabina lékařská, dobromysl obecná, zázvorek purpurový-kořen, sporýš lékařský. 

 

A na závěr rada: ničeho se neobávejte, žijeme v oblasti a čase, kdy opravdu, ale opravdu žádné miminko nestrádá nedostatkem potravy.