Bylinky pro pejsky při průjmu

V roce 2000 jsme si pořídili fenku stafordského bulteriéra, jmenuje se Lotynka. S Lotynkou jsme zažili za ty roky spolužití spoustu zdravotních a Jíl při průjmu a zácpě čistí trávicí traktpsychických problémů a taky jsme díky ní získali řadu cenných zkušeností.

Co dělat, když má pes průjem

V případě, že domácí zvířátko má průjem, je vhodné mít v lékárničce francouzský zelený jíl v prášku nebo francouzský zelený jíl v tobolkách. Jílový prášek můžeme nasypat do misky s vodou, ze které zvířátko pije. Při velmi akutním průjmu je možno zabalit 2-3 tobolky jílu, záleží na velikosti zvířete, do paštiky a 3 x denně podat. Obvykle během 1-2 dní průjem ustoupí. Zelený jíl zároveň odkyseluje a pomáhá při plynatosti a pokaženém žaludku.

Pitný režim při průjmu a zvracení

Zvířatům obvykle stačí dostatek čisté pitné vody. Když zvracejí, je vhodné vodu dávkovat po menších částech a častěji.

Při průjmu můžete použít bylinný čaj např. Tormezen od bylináře Zentricha. Čaj staví. Pokud je zvíře dlouhodobě nemocné, v rekonvalescenci Lotkanebo staré, tak nemá moc chuť k jídlu a pití.

Takže jak na pitný režim? Pitný režim můžete obohatit vývarem z masa a kořenové zeleniny s troškou libečku. Dlouho, přímo velmi velmi zvolna vařit, ať má vývar sílu.

Do vody se tak dostane energie z dlouhého vaření, živiny z masa a vitamíny a minerály ze zeleniny a masa. Když říkám vařit dlouho, tak tím myslím od rána až do večera a nedělám si legraci. Do části vývaru určeného ke krmení přidejte trošku želatiny a podle návodu povařte.

Místo čisté vody na vaření vývaru můžete použít vodu, ve které jste vařili rýži nebo těstoviny.

Vzhledem k tomu, že u nás buď vůbec nesolíme, nebo jen velmi málo, tak to dělám tímto způsobem. Voda je lehce šlemovitá a vývar pro pejska nebo kočku tak mírně zhoustne.

Když vývar vystydne na přijatelnou teplotu, tak pomocí stříkačky můžete podávat. Případně rozmíchat s jídlem, které zvíře dostává.

Vhodné je doplnit minerální látky, které zvracením a průjmem dramaticky během poměrně krátké doby zmizí. Proto se nemusíte bát ani té trošku osolené vody, sůl je taky potřeba.

Ostatní minerály-vápník, hořčík a draslík doplníte Zásaditou směsí Alkalinka, což jsou tobolky plněné sypkými minerály. Psovi, který normálně žere, můžete minerální tobolku zabalit do šunky nebo paštiky, pes nebo Alkalinka s minerálykočka, kteří jsou krmeni stříkačkou, dostanou rozpuštěné minerály s vodou nebo vývarem pomocí stříkačky. Možno přidat i do jídla.

Zvířátka nemají dostávat při dietě tuk. Jak na to?

Nejlépe přes noc dejte hrnec s vývarem i masem do chladničky. Přes noc se tuk usadí nahoře ve formě tukových koleček. Všechno ztuhlé a bílé odstraníme a máme vývar bez tuku vhodný pro dietu.

Samozřejmě, že všechny rady, co tady uvádím, jsou vhodné i pro všechny ostatní členy rodiny, děti, starší lidi a rekonvalescenty i kočky.

 

Nezapomeňte, že při vážnějších obtížích, je potřeba konzultovat problém s veterinářem, abyste něco závažného nezanedbali. Bylinky jsou první pomoc a podpůrná léčba při léčení.