Bylinky na gynekologické obtíže fenek

Gynekologické obtíže u fenek lze řešit do jisté míry bylinkami.Lotka

V roce 2000 jsme si pořídili fenku stafordského bulteriéra, Lotynku. Samozřejmě měla vznešené jméno i s rodokmenem, ale pro nás to byla Lotka. S Lotynkou jsme zažili za ty roky spoustu zdravotních a psychických problémů a taky jsme získali spoustu cenných zkušeností.

Jak na gynekologické obtíže fenek

Fenky trpívají občas na gynekologické obtíže, mají stejné obtíže jako ženy. Pokud zdravotní stav nevyžaduje veterinářský zákrok, můžeme aplikovat tinktury na harmonizaci ženské soustavy.

Lotce jsem podávala Tibetský biostimulátor Epam 12-ženský a výtažek z pupenů maliníku, čímž jsme zamezili rozvoji gynekologického zánětu, ke kterému se schylovalo 2 x ročně po hárání. S touto alternativní léčbou jsme vydrželi celých 10 let, pak musela být operovaná. Maliník působí na normální trávení, vylučování vody z organismu a navozuje předmenstruační komfort a pomáhá při menopauze.  

Těsně před háráním měla naše fenka PMS, „předmenstruační“ deprese, které se projevovaly tak, že se chovala, jakoby se styděla za to, co se jí děje. Na tyto stavy dostávala tinkturu z vrbky a za pár hodin se zklidnila. Vrbka působí na zklidnění psychiky, močové cesty a prostatu, snižuje napětí, působí na normální funkci močové soustavy, což jsou povolená zdravotní tvrzení pro vrbku.

Nechápu, že ženy v reklamách se cítí jistě a skvěle, když mají menses a můžou konečně nosit vložky s křidélky. Pro Lotynku to byla pohana, cítila se nesvá, určitě ne skvěle, a nepomohlo jí ani ukázat TV reklamu…

Jak podávat bylinky psům a kočkámEpam_12-ženský

Bylinky obvykle nepodáváme jako čaj, ale používáme tinktury, nebo bylinné tobolky. Tobolky jsou ideální v tom, že patřičnou dávku tobolek lze rozebrat a obsah vysypat nejlépe do malého“frťánka“, přidáme trošku medu a vody. Umíchanou kašičku aplikujeme buď na lžičce přímo do tlamičky nebo pomocí stříkačky.

Na veterině prodávají stříkačky na krmení malých zvířat, to je ideální. Nebo další varianta, která se mi nejvíce  osvědčila. Tou je paštika, do které tobolku nebo tabletu strčím, a to budete koukat, jak se pejsci ještě rádi olíznou.

Bylinky je také ideální podávat ve formě kapek, které nakapeme na lžičku s troškou vody, zvířátku zakloníme hlavu, aby kapky nevyplivlo nebo aby nevytekly.  Vodu použijte vlažnou, do 37°C, alkohol z tinktury se během chvilky odpaří a až trošku tinktura s vodou vychladne, tak aplikujte.

Nezapomeňte, že při vážnějších obtížích, je potřeba konzultovat problém s veterinářem, abyste něco závažného nezanedbali.

Bylinky jsou ideální na první pomoc u běžných obtíží, jako podpůrná léčba při léčení a výborný pomocník v rekonvalescenci.