Co je to zdraví?

Co je to zdraví? Zamysleli jste se někdy nad výrazem zdraví? Můžu být zdráv jen trochu, když mám drobný problém, jsem zdravá nebo nemocná?lípa

Wikipedie k tomu říká:“ Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako „stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody".

 

Zdraví je tedy harmonie mezi všemi okruhy života, kterých se to týká. Každý jsme si přinesli na svět svůj „pytlíček zdraví“. Pytlíček má omezenou velikost a nosnost. Když je něčeho příliš, tak to je vždy na úkor něčeho jiného. Jestliže je někdo ve fyzické pohodě, neznamená to, že taky ostatní oblasti života jsou v rovnováze.

Jestliže je někdo bohatý, má rozsáhlé majetky, zdálo by se, že musí být spokojený a šťastný. Ale opak může být pravdou. Bojí se o majetek, bojí se navázat vztah, aby ho náhodou partner či partnerka nevyužili a neokradli, nemá čas na zábavu, možná nemá čas ani na „tvorbu“ dětí. Onemocní ze stresu, přepracování, přemíry stravy a nedostatku odpočinku, má deprese z toho, jak všechno stihne vyřídit a zažít.

Jiná rodina má zase kopu dětí, hodně volného času, protože jsou bez zaměstnání, ale mají existenční starosti a deprese, z čeho budou žít, nemají peníze ani náladu na koníčky.

 

Onemocní ze stresu a nekvalitní stravy. Příroda může být taky nemocná. Jizerské hory měly nekvalitní stravu-kyselé deště a takhle to dopadlo…

 

Ovšem lípa na obrázku je na tom mnohem lépe, je tady již stovky let a ještě pobude. Co je lepší?