Proč potřebujeme hořčík

Hořčík-Magnezium-Mg

Hořčík je lehký, středně tvrdý kov stříbrolesklé barvy. Patří mezi alkalické kovy. V přírodě má důležitou úlohu. Je hojně zastoupen v zemské kůře i ve vesmíru. Je prudce reaktivní, což znamená, že okamžitě reaguje a spojuje se s jinými prvky a vytváří sloučeniny. Na Zemi hořčík najdeme ve všech zelených rostlinách, Alkalinkaprotože je součástí chlorofylu, tedy zeleného barviva. Nezastupitelnou úlohu hraje i v organismu živočichů.

Proč je hořčík důležitý?

Účastní se až 100 pro život důležitých enzymatických reakcí, působí příznivě na stres, záněty a alergie, má antitoxický účinek (tlumí následky otravy olovem), působí na správnou činnost nervů, které uvolňuje a utišuje. Je důležitý pro srážení krve, na vznik estrogenů, na činnost střev, žlučníku, srdce a na močový měchýř. Bez hořčíku se neobejde stavba kostí a správný vývoj zubů. Hořčík rozpouští ledvinové kameny a pomáhá organismu v adaptaci na chlad.

Jak se projeví nedostatek hořčíku?

Pokud chybí hořčík, tak může nastat únava, nervozita, agresivita, špatný spánek až nespavost, případně divoké sny, nesnášenlivost hluku, zvýšený stres. Někdo má při nedostatku hořčíku sklon ke zvracení, poruchy myšlení, závratě, třes víček, mžitky před očima, padání vlasů a lámání nehtů, může se objevit mravenčení končetin nebo bušení srdce, arytmie, noční pocení, měkké a porézní kosti, ledvinové kameny, tvorba krevních sraženin a další projevy.

Jak vznikne nedostatek hořčíku?

Nedostatek si způsobujeme sami hlavně špatnými stravovacími návyky a životním stylem. Alkohol, hodně bílého pečiva a sladkostí a nadbytek živočišných tuků a bílkovin, káva, stres, diuretika či průjem zvyšují potřebu hořčíku. Hořčík je potřeba také při stravě s nedostatkem ovoce, zeleniny, luštěnin a ořechů. Mnozí lidé také užívají zbytečně mnoho chemických léků.

Zdroje přírodního hořčíku

Hořčík si doplníme např. konzumací ovesných vloček, otrub a ořechů. Můžeme pojídat denně několik mandlí nebo si připravit, „mandlové mléko“. Hořčík je vZelenina syrové zvláště tmavě zelené zelenině. Hořčík je také obsažen v mořských řasách a chaluhách, chutnat nám určitě budou banány, jablka a sušené ovoce, fíky, avokádo, ananas, med a meruňky, tam všude je poměrně velký zdroj hořčíku.

Ale pozor, hořčík se vstřebává pouze se svými kamarády, tedy vápníkem a zinkem v určitém poměru.

Předávkování hořčíkem

Hořčíkem se lze také předávkovat. Předávkování hořčíkem se projeví např. průjmem, poklesem krevního tlaku a nepravidelným tepem, ochablostí svalstva a obtížným dýcháním.

K čemu potřebujeme hořčík

Hořčík posiluje svaly a nervy, aktivuje enzymy, je nezbytný pro vývoj zubů a kostí, ovlivňuje činnost jater a žláz, stimuluje vylučování, pomáhá zvládat stres a zvyšuje adaptaci na chlad, upravuje srdeční rytmus, rozpouští ledvinové kameny a tlumí následky otravy olovem. Přiměřené množství denní dávky za obvyklé Zasadite_smesi_3_druhysituace hořčíku je cca 300 mg.

Kdo má zvýšenou potřebu hořčíku

Zvýšenou potřebu hořčíku mají lidé, kteří nadměrně požili větší množství alkoholu, nebo jsou jeho pravidelnými pijáky. Pacienti, kteří užívají diuretika, při stresu a průjmu.

Povolené zdravotní tvrzení Evropské komise pro hořčík

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání

Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze

Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu

Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy

Hořčík přispívá k normální činnosti svalů

Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin

Hořčík přispívá k normální psychické činnostiTrh zelenina

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů

Hořčík se podílí na procesu dělení buněk

 

Doplněk stravy s hořčíkem

Kromě zdravé a vyvážené stravy najdeme hořčík také v doplňcích stravy.

Zásaditá směs MINERALY 400 g rozpustné minerální směsi s hořčíkem, vápníkem, draslíkem a sodíkem.

Zásaditá směs MINERALY LINIE 400 g minerálů a rozpustnou vlákninou a vitaminy skupiny B.

Zásaditá směs MINERALY VITAL 300 g minerálů-vápník, hořčík, sodík a draslík a vitaminy a stopové prvky

Zásaditá směs MINERALY ALKALINKA jsou tobolky s hořčíkem, draslíkem a vápníkem.