Proč potřebujeme vitaminy

Definice vitaminů: Vitaminy jsou organické sloučeniny ve stravě. Nezbytné jsou pro růst, obnovu a zdravou funkci tělních buněk. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů.Vitaminy_Vital

 

Původ názvu vitamin

Vita=život

Amin=obsahující dusík. To se sice dodatečně zjistilo jako nepravda, ale název vitamin už byl zavedený a zůstal v platnosti. Nezbytné pro život.

 

Druhy vitaminů

  1. Rozpustné ve vodě:C a komplex vitaminů skupiny B. Vitaminy kromě B12 se v těle neukládají, musejí se průběžně doplňovat.
  2. Rozpustné v tucích:A, D, E, K. Vitaminy se ukládají v tkáních. Pokud je někdo extrémně hubený, tak tam může být s ukládáním vitaminů problém.

 

Proč potřebujeme vitaminy?

Bez vitaminů by nemohly probíhat biochemické reakce, které přeměňují živiny na energii. Vitaminy udržují řadu tělesných funkcí a podílejí se na výstavbě nových tkání. Při nedostatku vitaminů dochází ke zhoršení zdravotního stavu. Vitaminy jsou nenahraditelné. Nelze zaměnit minerální látky za vitaminy, každá složka potravy má svou nezastupitelnou úlohu.

 

Může si lidský organismus sám vyrobit vitaminy?

Kromě vitaminu A, D a niacinu, si člověk sám „nevyrábí“ vitaminy. A i u těchto druhů si jich vyrobíme jen malé omezené množství.

 

Vitaminy jsou ve stravěJablečný kompot plný vitaminů

Pokud přijímáme pestrou a vyváženou stravu, tak bychom měli teoreticky mít dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Pestrá a vyvážená znamená:4 x denně zelenina a ovoce, 4 x denně vláknina, 2 x denně mléčný výrobek, 2 x denně bílkovina. Navíc záleží, z jakého zdroje potraviny pocházejí. Ideální by bylo, kdybychom každý měli svého farmáře, který nás bude zásobovat ovocem, zeleninou, masem, vajíčky, vše čerstvé a s láskou produkované.

 

Proč nechutná jahoda či rajče jako v dřívějších dobách?

Obsah vitaminů a minerálů záleží na počasí, podnebí, půdě, ve které rostou, době zrání a jestli jsou utržené v době zralosti nebo „podtržené, jak jsou skladovány a jak dopravovány ke spotřebiteli.

Jahoda či rajče z vlastní zahrádky jsou chutnější, voňavější a zdravější než dovezená v nedozrálém stavu…

 

Jak se ztrácejí vitaminy?

Vitaminy se ztrácejí tepelnou úpravou, skladováním, vitamin E zmizí zmrazením. Těhotné a kojící ženy, kuřáky, lidé ve stresu, při nemoci mají zvýšenou potřebu vitaminů a minerálů. Alkohol naruší absorpci a využití vitaminů a minerálů. Při redukčních dietách, u dětí a seniorů, kteří přijímají méně potravy, nelze doplnit dostatečné množství vitaminů a minerálů z běžné stravy. Proto je vhodné užívat doplňky stravy - vitaminy, minerály a stopové prvky.

 

Doplňky stravy s vitaminy

VITAL B+C komplex doplní denní dávku vitaminů B a C

VITAL D doplní v měsících říjen-květen denní dávku vitaminu D nezbytného pro imunitu a zdravý stav kostí.

VITAL C je komplex vitaminu C a bioflavonoidů

VITAL IMUN

Synefrin+niacin pro metabolismus a při hubnutí