Oko do duše okno

Oko je smyslový orgán zraku, který nám zprostředkovává až 75% informací. Oko je párový orgán, který je nejkomplexnějším orgánem po mozku. Oči mají 2 miliony částí.oko

 

Oko v příslovích

Sejde z očí, sejde z mysli.   Pro oči nevidí.  Oko za oko, zub za zub. Jednou vidět je lepší než stokrát slyšet.

 

Zajímavosti o očích

Mrkneme 10.000x/den, zpracujeme 36.000 informací/hod

Věděli jste, že svaly očí jsou nejsilnější v těle? Oko váží 28 g.

Věděli jste, že kýchnou lze jen při zavřených očích?

Věděli jste, že oko vnímá na 500 odstínů šedé?

Věděli jste, že oči nerostou na rozdíl od uší a ostatních částí těla?

Věděli jste, že čtení z monitoru je o 25% pomalejší než z papíru?

 

Náš zrak lze oklamat, takže vlastně vidíme to, co není vidět. Např. utíkající obrázky, nebo oblíbené trojrozměrné obrazy.

Barvoslepí lidé sice vidí barvy, ale pletou si je. Problém je pro ně rozeznat červenou a zelenou. Muži jsou barvoslepí až 10x častěji. Psi jsou na tom stejně jako barvoslepí, také nerozeznají červenou a zelenou barvu. Mláďata se teprve učí vidět.

Řasy, které chrání zrak, vypadnou za 5 měsíců.

 

 Diagnostická metoda -irisdiagnostika

Irisdiagnostika napomáhá zjištění zdravotního stavu organismu. Nahlédnutím do oka zjistíme, jak je na tom vnitřek těla. Porovnáním barev, různých útvarů, umístěním teček v oku, zjistíme, který orgán je ohrožený, co se v těle děje. Je to obdobná metoda jako reflexní diagnostikaV oku, stejně jako na noze, ruce, uchu, střevu, obličeji, prostě v každé části těla, je ukrytý malý človíček, který je buď plně funkční, nebo něčím ohrožený.

Akupunktura ucha je např. po staletí využívána námořníky. Námořníci nosí zlaté náušnice umístěné na uchu v místě, které odpovídá oku.

 

Nemoci oka

Např. šedý zákal, zelený zákal, krátkozrakost, dalekozrakost, presbyopie-40 let-dlouhé ruce, brýle na čtení potřebuje větší část lidí nad 50 let. Ječné zrno=bakteriální infekce.

 

Zrak z pohledu čínské medicíny

Čínská medicína zařadila zrak pod prvek Dřevo a orgán Játra. Vyplývá z toho, že zraku prospívá koukání do zelené barvy, nejlépe při procházce v lese. Chůze totiž pomáhá játrům v jejich činnosti. Organismus, který se spoléhá na nedokonalou a oslabenou práci jater, tak nemá schopnost udržet plně funkční ostatní orgány, natož oči. Kdo moc pije alkohol, nebo má játra poškozená chemickými látkami, léky, apod. mívá zhoršený zrak. Oku prospívají také cviky určené k posílení svalů oka.

 

Zrak je třeba chránit

Ochrana v létě i v zimě při slunečném počasí-sluneční brýle. Očím vadí prach a vysušený vzduch, proto je vhodné zvlhčování vzduchu v místnosti i oční kapky-slzy.

Pokud jsou oči unavené, prospěje jim přestávka. Můžeme na zavřená víčka aplikovat obklad z černého čaje. Pokud dlouho sledujeme monitor a televizi, oči se vysuší. Vysušené oči zlepší kofein, tedy jedna kávička nebo čaj a nakapat umělé slzy. Zrak zhoršuje kouření, zhoršuje se prokrvení.

 

Jak zlepšit zrak

Bylinky na zrak, potraviny na zlepšení zraku, doplňky stravy na zlepšení zraku. Britští letci za 2.sv.války "fasovali" borůvky, aby v noci lépe viděli.Gemmoterapie Borůvka na zrak a cukrovku

 

Byliny na posílení zraku

Bylinky na posílení zraku jsou např. borůvky, gemmoterapie borůvka, šanta kočičí (hluchavkovité), gemmoterapis rozmarýna (antioxidanty), koření kurkuma, zázvor, plody kustovnice, schizandra. Bylince světlík se říká dokonce oční potěšení (konopky). Sporýš lékařský detoxikuje játra, čímž zlepšuje vidění. Ptáci si oblíbili vlaštovičník (vlaštovky) a jestřebinu (jestřábi), asi proto, že jim zlepšují vidění.

 

Čaj na posílení zraku

sporýš, rozmarýna, meduňka, zázvor a kurkuma

 

Potraviny na posílení zraku:

  • Ryby, Vejce -šedý zákal, Ořechy a semena, Olivový olej
  • Ovoce a zelenina, A, C, E, selen, zinek, hořčík, mangan, -šeroslepost, Česnek, cibulová slupka, cibule a kapary, sója, mrkev. Oranžové, žluté a zelené potraviny. Špenát, kapusta a další listová zelenina.

Doplňky stravy na posílení zraku

Vitaminy a minerální látky, které náš organismus potřebuje, najdeme v ovoci a zelenině. Pokud nám to nestačí, použijeme např. Zásaditou směs MINERALY VITAL, což je minerální nápoj s vitaminy a stopovými prvky a kurkumou.

Regeneraci jater kromě diety pomohou vitaminy VITAL B+C komplex.

Zentrichův bylinný čaj  Na játra-Hepatozen nastartuje regeneraci jater.

 

Přísloví o oku a zraku

  • Jednooký mezi slepými králem.
  • Strach má velké oči.  
  • Vrána vráně oči nevyklove. 
  • Na sebe hleď jak ostříž, nad bližním přimhuř oči.
  • Slepé srdce je horší než slepé oči.