Niacin

Niacin je vitamin B3. Niacin je ve vodě rozpustný vitamín, deriváty NIACINU hrají klíčovou roli v energetickém metabolismu buňky.Synefrin a Niacin

 

Co je to Niacin

NIACIN je vitamín B3, též nazývaný vitamín PP nebo kyselina nikotinová, nebo nikotinamid.

Vitamín B3 zvaný Niacin, je ve vodě rozpustný vitamín patřící do skupiny B vitamínů. V lidském těle se neukládá a jeho syntéza je omezená, nehrozí předávkování. Niacin odchází močí. Niacin je tedy nutno průběžně přijímat v potravě.

 

Kde se nachází niacin

Naštěstí pro nás, se niacin nachází v mnoha potravinách jak rostlinného, tak i živočišného původu. Dobrými zdroji niacinu jsou pivovarské kvasnice, játra, tuňák, krůtí maso, semena slunečnice, fazole a hrách. Niacin je přítomen v mléce, vejcích, listové zelenině, brokolici i mrkvi.

 

Kdo potřebuje niacin

Větší potřebu niacinu mají lidé, kteří trpí na onemocnění ledvin, mají vyšší spotřebu alkoholu a velkého množství sladkostí. Niacin je nutný pro uvolňování energie z potravy. Kyselina nikotinová může být používána ke snižování hladiny cholesterolu v krvi.

 

Jak působí niacin

Kyselina nikotinová zabraňuje uvolňování mastných kyselin z tukové tkáně, což vede ke snížené tvorbě lipoproteinů VLDL, IDL a LDL, které nesou cholesterol. Tak dochází ke snížení množství cholesterolu v krvi.

Ve velkých dávkách niacin rozšiřuje cévy, může být proto použit i při léčbě vysokého krevního tlaku. Aby se projevil nedostatek vitamínu B3, musí být strava chudá na niacin i na tryptofan. Také nadbytek leucinu může způsobit nedostatek vitamínu inhibicí jeho syntézy v organismu.

Lehký nedostatek se projeví nespavostí, nechutenstvím, bolestmi břicha a dalšími nespecifickými symptomy. Vážný nedostatek způsobí pelagru. Ta se projevuje hubnutím, poruchami zažívání, dermatitidami a demencí.

 

Účinky niacinu dle Evropské unie

Povolené zdravotní tvrzení platné pro niacin podle nařízení Evropského parlamentu a Rady 1924/2006

  • Niacin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
  • Niacin přispívá k normální činnosti nervové soustavy
  • Niacin přispívá k normální psychické činnosti
  • Niacin přispívá k udržení normálního stavu sliznic
  • Niacin přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání

 

V kterých výrobcích najdete niacin

Niacin je součástí tobolek, tablet a zásaditých minerálních směsí: