Principy čínské medicíny

Prevence především

Čínská medicína se vyznačuje perfektně propracovaným systémem léčby člověka. Využívá při tom znalostí předávaných z generace na generaci. Informace jsou prověřeny stovkami let přímo v praxi. Nejdůležitější v čínské medicíně je prevence. Prevence v čínské medicíně znamená, že člověk dodržuje určitá pravidla. Pravidla se vztahují na stravu, životní styk, práci i odpočinek. Rozdíl mezi čínskou a tibetskou medicínou je v tom, že čínská medicína dodržuje jakousiČínská lékárna dietu a tibetská medicína zastává pravidlo, že pouze hojná strava a výživná strava mají znamenité výsledky. Prevence z pohledu čínské medicíny se dá jednoduše vyjádřit takto: řeku mohu zastavit dlaní u místa, kde pramení, ale u dolního širokého a prudkého toku, už musím postavit přehradu. Nemoc mohu zastavit lépe v samém začátku, než když ji nechám přejít do těžkého nebo chronického stádia.

Posvátné číslo pět v čínské medicíně

Základem čínské medicíny, vlastně i čínské kosmologie, je číslo 5. Pětka je v celém systému mimořádně důležitá. Čína zná princip pěti prvků, tedy pěti elementů, kterými jsou dřevo-oheň-země-kov-voda. K pěti prvkům se přiřazuje pět okruhů: játra a žlučník, srdce a tenké střevo, žaludek a slezina se slinivkou, plíce a tlusté střevo, ledviny a močový měchýř. V čínské medicíně se k pěti okruhům pojí pět chutí, tedy kyselá-hořká-sladká-pálivě štiplavá-slaná. Každá potravina má jistou energii. Následuje tedy pět energií potravin- studená-horká-teplá-chladná-neutrální. Čínská medicína zná pět smyslových orgánů, kam patří oči, jazyk, ústa, nos, uši. Dále se v čínské medicíně pracuje s pěti emocemi: hněv, radost, přemítání, smutek a strach. Emoce a rozpoznání emocí je v čínské medicíně velmi důležité, protože jakýkoliv nadbytek nebo nedostatek emocí je schopný vyvolat nemoc.

Naopak nemoci pomohou v čínské medicíně léčit barvy, známe pět barev: zelená, červená, žlutá, bílá a modrá (černá). Čínská medicína právě pomocí léčby barvami dosahuje pozoruhodných výsledků. Tato terapie je metoda neinvazivní, člověka neomezující a při alespoň částečné znalosti zásad čínské medicíny se dá lehčí nemoc či nálada vyladit právě barvami. Např. když mi bude zima, tak si podle čínské medicíny obléknu triko červené barvy, nemoci léčí zelená barva… A tak by se dalo ještě pěkně dlouho pokračovat.

Zdraví je harmonie, rovnováha, vyváženost

Základem čínské medicíny je harmonie. Harmonie znamená, že všeho je přiměřeně. Ničeho není moc a něčeho není málo. Jak si to můžeme představit? Krásně to lze vysvětlit na příkladu rodiny. Rodina má k dispozici 1 velký koláč. Každý člen rodiny by měl dostat stejnou část. Ale bohužel stačí jeden sobecký synek či diagnostika_pulzudcerka, kteří nehledí na potřeby ostatních členů rodiny, a vezmou si ze společného koláče víc, než jim náleží. Na ostatní nezbude. Tak nastává nerovnováha v rodině. Jakmile nastane stav, když cokoliv převládá nad ostatním, je to neharmonický stav. Stejný princip platí i v případě zdraví. Jeden z orgánů pracuje více či méně než ostatní a z toho zákonitě plyne nerovnováha= neharmonie=nemoc.

V čínské medicíně je schováno velké tajemství, které se týká používání potravin. Potraviny připravené podle zásad čínských principů, které byly zkoumány stovky let, se mohou stát velkým lékařem a lékem, protože známe jejich účinky na organismus.

Strava v čínské medicíně je základní lék

Čínská dietologie zná účinky potravin a využívá je v léčbě. Například přidáním rýžového vína dodáme energii směřující nahoru, rýžový vinný ocet má naopak svíravé účinky, čerstvá zázvorová šťáva zvyšuje energii směřující ven, sůl stahuje energii dolů a med zvyšuje lubrikační vlastnosti potravin. Základní pravidlo pro jejich použití je takové, že když potřebuji vyvolat pocení (to je pohyb ven) tak doporučím zázvor. Když chci podpořit močení (to je pohyb dolů), tak jídlo osolím. Využívám tím znalosti o pohybu energie.

Cvičení v čínské medicíně=utužování zdraví

Prevence v čínské medicíně znamená také to, že je využíváno léčivých účinků pohybu. Věhlasné rody měly i své věhlasné cvičební sestavy. Dnes je čínská medicína spojována s tajči, čchi-kungem nebo známe metodu pěti zvířat apod... Čínská medicína se v tomto pohledu shoduje s tibetskou medicínou, která také zdravotní sestavy používá. Cvičením vyrovnává cvičenec energii v drahách.  Energie čchi může volně proudit a tím se uvolňují bloky. Cvičení má podle čínské medicíny samozřejmě vliv i na psychické pocity, po cvičení má každý dobrou náladu a příjemný pocit po těle i na duši.

 Feng šuej v čínské medicíně

Možná se to ani nezdá možné, ale i prostor má velký vliv na zdravotní stav. Tam, kde nemůže volně proudit energie čchi, tam se ani obyvatelé zdržující se v tomto prostoru necítí dobře. V místech, kde je průvan, tam podle čínské medicíny a feng šuej budou pravděpodobně vznikat nemoci spojené s prvkem dřevo, které je spojené s energií větru. Čínská medicína říká, že vítr způsobí 100 nemocí... Takže z toho plyne jednoduché pravidlo i pro ty, kteří čínskou medicínu neznají nebo neuznávají. Dávejte si bedlivý pozor na průvan, chraňte si zátylek a bedra, tam hrozí největší nebezpečí.

Roční období v čínské medicíně

Významný podíl na vzniku nemoci má také roční období. Jestliže se nebudeme chovat podle toho, které roční období vládne, tak si můžeme potíže přivodit sami. Jako příklad uvedu horké léto. Venku je 30°C, pijeme málo nealkoholických tekutin, jsme na zahradní párty, kde se griluje hlavně červené masa, popíjíme červené vínko. Na průšvih jsme si zadělali sami, čínská medicína nám jenom potvrdí, že jsme nadmíru zaměstnali a vyčerpali prvek oheň a všechno, co je s ním spojeno. Taky si tím můžeme přivodit infarkt, mrtvici a obdobné stavy. Kdybychom znali pravidla čínské medicíny, tak bychom doplnili tekutiny, vlezli do stínu, párty by probíhalo večer, maso bychom nepřipravovali na ohni a zvolili bychom jiný druh masa, např. ryby nebo vepřové maso.

 Co říci na závěr? Hlavu vzhůru. Přestože neznáte zásady čínské medicíny, která vznikala několik tisíc let, tak máte svůj zdravý rozum. Používejte ho. Vzpomeňte si i na rady svých babiček a řiďte se jimi.