Bylinky pro domácí zvířata

Bylinky pro domácí mazlíčkyLotka_chata

V dnešní době je úplně běžné, že v mnoha domácnostech žijí společně s námi i domácí mazlíčci-psi, kočky, morčata, papoušci a spousta dalších zvířátek. Tak jako my, lidé, trpí i psi a kočky civilizačními chorobami, které v dobách, kdy tato zvířata žila volně v přírodě, tak je neznala.

Na co trpí domácí zvířátka

Psi i kočky mohou trpět na záněty, gynekologické a močové potíže, revmatismus, dnu, trpí nadváhou, takže potřebují zhubnout apod. V akutním stádiu nemoci je samozřejmě potřeba, aby bylo zvíře prohlédnuto veterinářem a léčeno pod jeho dohledem. Ovšem na dobu doléčení-rekonvalescenci a hlavně při prevenci i k zmírnění nežádoucích účinků chemické léčby, tak tam všude mohou pomoci bylinky. 

Jak podávat bylinky zvířecím spolubydlícím

Je důležité, v jaké formě a jakým způsobem budeme byliny psovi či kočce podávat. Bylinky ve formě čaje asi nebudou tou nejvhodnější formou. Ideální jsou Zelný_jíl_a_tobolkybylinné tinktury, extrakty z bylin, za úplně nejvhodnější považuji gemmoterapii- výtažky z pupenů bylin. Gemmoterapie má úžasnou sílu a díky množství vyráběných gemmoterapeutik máme i mnoho možností, jak zvířátkům pomoci.

Naše zkušenosti s bylinkami pro pejsky

Vzhledem k tomu, že od roku 2000 máme sami fenku Lotynku, tak jsme nasbírali dostatek zkušeností i s léčbou psů. Využíváme gemmoterapii, výtažky z pupenů rostlin. Zlepšují zánětlivé stavy, gemmoterapii používáme na gynekologické potíže, na alergii, ekzém, strach, trávicí obtíže, průjem…

Díky tomu, že máme k dispozici i Tibetskou medicínu EPAM- tak používáme a kombinujemei gemmoterapii s tibetskými biostimulátory EPAM a Francouzským zeleným jílem, který čistí trávicí trakt a pomáhá při průjmu. Zásadité minerální látky doplňujeme tobolkami Zásaditá směs Alkalinka.

Zvířata si v přírodě umí vybrat bylinky podle svého instinktu. Psi při překyseleném žaludku, když potřebují vyčistit vnitřek, tak požírají trávu. Když nemá pes možnost si sám vybrat, můžeme mu jednorázově pomoct např. podáním silného heřmánkového čaje, do kterého nakapeme tinkturu z nějaké hořčiny, což je např. hořec, pelyněk, zeměžluč, můžeme použít i anýz nebo fenykl, pokud má pejsek bolení bříška. Podáváme na polévkové lžíci několikrát denně podle potřeby.

Příprava bylinkového čaje pro psy

Jednu polévkovou lžíci bylinek přelijeme 1 dcl horkého nálevu, ve kterém jsme povařili anýz nebo fenykl, vylouhujeme pod pokličkou 15 minut a až vystydne, tak je bylinka určena k použití. Když se pes rozhodne, že už je mu dobře, tak bude před lžící meducínky prchat. Čaj můžete ochutit medem, obsahuje spoustu minerálů, enzymů a stopových prvků a vyrovná možná trošku nepříjemnou chuť čaje.

Léčba bylinkami je šetrná, levná a obvykle nějaká zásoba bývá doma v kuchyni. Alespoň já používám nejradši to, co je doma běžně při ruce, protože to potřebují občas i ostatní členové domácnosti. Běžná kuchyňská koření mají léčivé účinky.

Kuchyňské koření-léčivé bylinky

Bylinky jsou i běžná kuchyňská koření, která máme běžně k dispozici. Jen vědět, jak nám mohou posloužit.Zázvor_čerstvý

Kmín, anýz, fenykl při bolavém a nafouknutém bříšku.

Bobkový list při dně a bolestech kloubů.

Čerstvý zázvor při prostydnutí a zvracení a poruchách trávení.

Kuličky nového koření při průjmu, polykají se celé.

Lněné semínko při zácpě.

Koupel tlapek ve výluhu z česneku při infekci mezi prsty.

Nezapomeňte, že při vážných obtížích, je potřeba konzultovat problém s veterinářem, abyste něco závažného nezanedbali. Bylinky jsou první pomoc a podpůrná terapie při léčení, doléčení i při prevenci.