Kadidlovník Boswellie

Kadidlovník pravý , kadidlovník pilovitýBoswellia_sacra_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-022

Boswellia sacra je strom z čeledi březulovité, Burseraceae, což je čeleď tropických rostlin z řádu mýdelníkotvarých. Arabsky se kadidlo nazývá Luban.

Kde roste kadidlovník

Kadidlovník roste v jižních částech zeměkoule, na Arabském poloostrově, Madagaskaru, Indii, Pákistánu, Cejlonu a v Malaisii.

Nejkvalitnější kadidlo, tedy produkt získaný z kadidlovníku, pochází z Ománu, Etiopie, Somálska a Jemenu. S kvalitou kadidla je to obdobné jako s čagou. Čím horší podmínky pro růst stromu, tím kvalitnější kadidlo je získáno. Břízu s čagou moří sníh, mráz a vítr, kadidlovník moří větší horko, kamenitá či písčitá půda a nedostatek srážek. V těchto těžkých podmínkách strom roste pomaleji, má méně ale za to kvalitnější kadidlo.

Kadidlovníky jsou stromy vysoké 2-8 metrů.

Co je kadidloKadidlovník_Omán - kopie180

Kadidlo je klejopryskyřice, která se získává tak, že stromu, kterému je tak 8-10 let, naříznuta kůra stromu, začnou vytékat bílé kapky, které na vzduch ztuhnou a ztmavnou. Kadidlovník se vytvořením kapiček pryskyřice brání, chce zacelit vzniklou ránu. V našich podmínkách to taky známe, např. jehličnaté stromy vypustí v místě rány vonnou pryskyřici, kterou je možno sbírat a dále zpracovat např. do mastí a hojivých balzámů.

Kadidlo z Ománu je považováno za nejkvalitnější na světě, dokonce s ním prý vykuřují ve Vatikánu. Samozřejmě, že je používáno k náboženským obřadům i jinde. Kadidlo bylo vedle zlata a myrhy jedním ze tří vzácných darů, které přinesli Tři králové do Betléma při narození Ježíše. Kadidlo obsahuje látky, které byly využívány při balzamování. Zvláštní vůni dávají kadidlu terpeny, tedy těkavé vonné látky.Kadidlo

Na co působí kadidlo

kadidle se nacházejí boswellové kyseliny, u kterých byl prokázán protizánětlivý účinek. Tento účinek by měl zajímat hlavně všechny, kteří trpí na artritidu, tedy systémové zánětlivé autoimunitní onemocnění, které kromě kloubů a chrupavek může zasáhnout i oči, srdce, plíce a může vést až ke kardiovaskulárním a respiračním onemocněním. Destilací je z kadidla získáván kadidlovníkový aromatický olej s velice příjemnou vůní.

Kadidlo, kterému se také říká olibanum neboli olej svatého pomazání, napomáhá duchovnímu uvědomění, podporuje meditaci a povznáší ducha. Posiluje centrum paměti, emocí a hormony.

V Ománu na trhu s kadidlem jsou prodávány různé druhy kadidla. Místní prodejci občas cucají a žvýkají nazelenalé kousky kadidla kvůli jejich antibakteriálním účinkům. Tento zelený druh se získává z mladých stromků kadidlovníků. Je velmi drahé. Zelené kadidlo je měkčí než jiné druhy, proto se může i žvýkat. Tomuto druhu říkají Ománské zelené kadidlo, Green Hojari, kadidlo vypadá jako smaragdové kamínky. Někdy se mu říká Royal, tj. královské. Kadidlo má rád samotný sultán Quabus. Kadidlo se používá k vykuřování, čímž dochází k vyčištění prostoru od virů, bakterií a negativní energie.

Léčivé účinky kadidla

 • Má protizánětlivé účinky

  Boswellie-kadidlo

 • působí protizánětlivě zvl. při artritidě a bolestech kloubů
 • Uklidňuje při úzkosti, depresích, napětí, zlepšuje náladu
 • nedráždí žaludek
 • Při nespavosti
 • Posiluje imunitu, zvl. při dýchacích obtížích-bronchitidě, cystické fibróze
 • působí protialergicky
 • snižuje tvorbu hlenu
 • Účinkuje proti bakteriím a virům, má desinfekční účinky
 • Příznivě působí na pokožku
 • Hojí rány, vyhlazuje jizvy, vrásky a strije
 • Uklidňuje pokožku poštípanou hmyzem, mírní svědění
 • Zmenšuje otoky
 • Indické kadidlovníky poskytují kůru na výrobu léčivých čajů.

 

Boswellie-kadidlovník pilovitý-

tobolky mají povolené zdravotní tvrzení:

Normální funkce střevního traktu, normální stav kloubů, normální činnost zažívacího ústrojí, normální činnost srdce, hladina cholesterolu v krvi, duševní zdraví, normální funkce reprodukčního a dýchacího systému, Crohnova choroba.