Kozinec blanitý

Kozinec blanitý, Astragalus membranaceus

Čínský název kozince je huang qi (v překladu „posilovač qi“). Velmi účinně tedy posiluje tzv. qi (chi), což je čínský výraz pro životní vitalitu, sílu a Kozinecschopnost odolávat chorobám i psychickému a fyzickému stresu.

Rod kozinec je největším rodem kvetoucích rostlin, celkově zahrnuje asi 3000 druhů. Je rozšířen téměř po celé severní polokouli. Asi 500 druhů se vyskytuje v Severní Americe, zbytek připadá na Evropu (140 druhů), Asii a Afriku. V České republice se vyskytuje celkem 7 druhů. Kozinec najdeme ve formě jednoleté nebo vytrvalé byliny, polokeře nebo keře.

Léčivé účinky kozince

Kozinec je silným lékem k posílení imunity. Snižuje únavu a celkovou slabost. Kozinec je také vhodný k posílení imunity pro pacienty, jež prodělali chemoterapii. Má velmi silné antioxidační vlastnosti, zabraňuje volným radikálům, které poškozují tkáňové buňky. 

Žlutý císař, který vládl v letech 2737–2697 př, n. l., zařadil tuto rostlinu mezi nejvýznamnější druhy léčivých bylin. Indikován byl jako lék na bolesti, hnis a hemoroidy a je určen na léčbu „stovky dětských onemocnění“.

antivirové a antibakteriální schopnosti, jeho užívání je proto vhodné v době infekcí a chřipek. Zabraňuje uchycování virů a bakterií na Kozinec tinkturasliznicích dýchacích cest. Jeho užití je vhodné u pacientů s HIV, kde posílí oslabenou a sníženou imunitu.

Kozinec napomáhá snižovat nadměrné noční pocení, protože rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve tkáněmi. Efektivně snižuje krevní tlak a posiluje srdce. Redukuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje stav pacientů s cukrovkou. Chrání a podporuje regeneraci jater a tkání

Kozinec na podporu plodnosti

Kozinec blanitý je možno využít i jako afrodiziakum, protože reguluje činnost pohlavních orgánů při sníženém libidu, frigiditě a v období klimakteria. Navíc podporuje i pohyblivost spermií.