Kozlík lékařský

Kozlík lékařský – Valeriana officinalis L.kozlík tinktura

Lidové názvy pro Kozlík: Baldrán, baldrián, dřeveňák, kočičí kořen, kozelec, kozlíček, odolen, paldrán

 

Rodové jméno Kozlíku

Nejpravděpodobněji se  odvozuje z latiny od slova „valere“, znamenající  „být zdráv“ a nebo podle jména prvního léčitele, který kozlík v léčení používal a to byl Valerius.

 

V jaké podobě se používá Kozlík lékařský

Z bylinky kozlík nevyrábí lihovodná tinktura, kozlíkové bylinné tobolky nebo tablety a kozlík je součástí bylinných čajů převážně na zklidnění organismu a na spánek.

 

Historie užívání kozlíku

Hippokrates kozlík doporučoval již ve 4.st. př. K. Staří Řekové bylinku kozlík používali jako ochranu proti všemu zlému. Kozlík jako léčivou bylinu znají bylináři ve Skandinávii, Persii a pracují s ní i bylináři používající čínskou medicínu. Od středověku je považován kozlík za jakýsi všelék. Kozlík měl vždy mnoho způsobů použití: kozlík jako parfém i koření, léčivá bylinka kozlík i voňavka do prádla, z kozlíku se připravoval lektvar na přičarování lásky.

Kozlík má specifickou vůni. Kozlík má pro někoho pižmový pach. Ten přiláká kočky a krysy, proto možná ten lidový název kočičí kořen nebo kozlíček. Moje moravské babičky říkávaly o někom, kdo smrděl, že je cítit jak kozel nebo cap.

 

Lidové pověry o kozlíku

Dívka, která nosí kozlík, nebude mít nouzi o milence.

Kozlík dejte vypít rozdováděné dvojici, aby se přestala hádat.

Kozlík pověšený v domě chrání před bleskem

 

Kde koupit kozlíkEpam_tobolky Kozlík

V e-shopu Zentrichova apatyka najdete kozlík v různých podobách zpracování.

Tibetská tinktura Kozlík je vyrobená podle starých pravidel tibetské medicíny. Je v ní zachováno maximum účinných látek. Doporučené užívání kozlíkových kapek z medicíny EPAM: večer 20 kapek do vody a vypít a potom ještě těsně před spaním znovu 20 kapek. Tato kombinace zklidní organismus před spaním a navodí spánek. Druhá dávka užitá těsně před spaním prohloubí spánek tak, aby nedocházelo během noci k buzení.

Tibetské bylinné tobolky Kozlík-1-3 x denně při potřebě zklidnění organismu.

Tinktura Kozlík od Naděje: 2 x denně 20 kapek, případně jednorázově 40 kapek.

 

Léčivé účinky kozlíku

Kozlík je bylinný lék na všechny nemoci nervového původu, je to silné sedativum, které neomamuje. Působí při nespavosti jako uklidňující prostředek, který navodí klidný spánek, používá se na zklidnění nervů a úzkosti při stresu a mírní napětí a proto se doporučuje při rozrušení, hysterii, migréně, závratích. Kozlík tlumí bolest a zmírňuje tedy menstruační a revmatické bolesti, uvolňuje křeče a mírní střevní koliky, nadýmání, špatné trávení. Působí jako kardiotonikum – pomáhá upravit bušení srdce. Používání kozlíku se doporučuje v případě těžkých životních situací zvláště pro zmírnění stresu a navození klidného spánku. Kozlík snižuje vysoký krevní tlak vyvolaný stresem, mírní při hyperaktivitě, posiluje mozek a nervy.

 

Povolené zdravotní tvrzení pro kozlík

U doplňků stravy se nesmí vyskytovat informace, které komise EU neschválila.

Pro kozlík povolila tyto informace: Duševní zdraví - relaxace – stres, normální činnost kardiovaskulárního systému - krevní tlak, normální trávení, kognitivní funkce